Lidé radí Stanjurovi hledajícímu úspory: Zrušení senátu je skvělé řešení

Vlajka

Ministr financí Zbyněk Stanjura hledá úspory všude možně. Aktuálně začal couvat poté, co se to něj opřela opozice a lidé skrze zvýšení DPH. Hodně se také diskutuje o plánované úlevě provozovatelům loterií. Ta asi neprojde a diskutuje se o ní zbytečně. Mnozí lidé v diskuzích v různých médiích ale mají jasno. Ideální by bylo zrušení senátu. Proč? Důvodů by našli hned několik. My se na ně podíváme v následujících řádcích. 

Pojistka demokracie? Podle mnohých dávno ne

O Senátu Parlamentu České republiky se často hovoří jako o pojistce demokracie. Otázkou zůstává, zdali tomu tak skutečně je. Ve většině případů jsou jeho výhrady stejně dolní komorou přehlasovány, takže se fakticky nic neděje. Pokud by se posílila jeho moc, nejspíše by jako pojistka demokracie mohl opět sloužit, nyní má velmi omezené pravomoci.

Solidní úspora, o tom není pochyb

Když si vezmeme, že každý senátor pobírá 102 400 korun a místopředsedové a předseda ještě více, pak je celkový plat solidní. Jen u základní mzdy bychom se dostali v celém senátu na částku přesahující milion korun. Počítat bychom měli ale také náhrady, bonusy za výbory a podobně. Prostě klasická kumulace funkcí. To už bychom se mohli dostat klidně i k částce přes 2 miliony korun. Vynásobením dvanácti už se dostáváme na hodně zajímavou částku. No prostě, vysoká úspora.

Některé země pojistku demokracie nemají

Fungují ovšem velmi solidně. Jmenovat bychom mohli jen namátkou Slovensko nebo Finsko. Možná stojí za úvahu i zeštíhlení senátu. Alternativ je hodně. Ostatně když už Stanjura začal se zavíráním berňáků, ušetřit by se dalo i tady. Vše je otázkou velmi zralé úvahy. Tak jako tak by se ale musela změnit ústava, což by nebylo až tak jednoduché.

Zdroje info: Autor, https://www.seznam.cz/komentare/20288375, https://refresher.cz/123695-Platy-poslancu-v-roce-2023-porostou-Radovy-poslanec-nebo-senator-by-si-mohl-prijit-na-102-400-korun-mesicne

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.