Povinné ručení ne vždy funguje stoprocentně

Půjčky

Každý řidič, pokud vlastní automobil, musí mít sjednané takzvané povinné ručení. To nás chrání proti škodě, kterou způsobíme někomu jinému právě tímto vozidlem. V praxi tedy za nás škody způsobené ostatním neplatíme my, ale hradí se z pojistného. Ne vždy to však funguje stoprocentně. Někdy musí havarující řidiči sáhnout i do vlastní kapsy. A nezřídka kdy se náklady šplhají do závratných výšek.

Každá nehoda je unikátní

Samozřejmě, že každý karambol je úplně jiný a řeší se tak individuálně. Pojišťovny řeší přesně tak i výplaty pojistného, při hrazení škod z povinného ručení. Vše pojišťovna zpravidla zkoumá. Může si vyžádat policejní protokoly a jiné podklady. Připravte se někdy na delší řešení situace. V zásadě však povinné ručení funguje tak, aby ten, kdo byl obětí nehody, získal náhradu škody bez ohledu na to, v jaké finanční situaci se viník nehody nachází.

Kdy můžete škodu hradit ze svého?

Určitě vás tedy zajímá, kdy se vás může placení škody ze svého týkat. Důvodů k takovému postupu je několik. Například může jít o nehodu, kdy je viník opojen alkoholem. Dále se povinné ručení nevztahuje na případy řízení bez řidičského oprávnění, škody, která byla úmyslně způsobena, nebo další závažná provinění viníka nehody, tedy řidiče. Zákon v takových případech dává pojišťovně možnost uplatnit své právo a požadovat po řidiči, aby nehodu zafinancoval sám. Dalším případem je hrazení ze svého, pokud máte sjednanou smlouvu na povinné ručení, avšak její limit nestačí na pokrytí škod. Přirozeně tak rozdíl musíte uhradit sami.

Zaplatit můžete až miliony!

No a takové částky nejsou nikterak nízké. Například u nehod se smrtí účastníka bývá odškodnění pozůstalým vysoké. Může jít o čtvrt až půl milionu korun, ale některé případy a praxe potvrzuje odškodnění v takových situacích i v řádech milionů korun. Představitelé pojišťoven zároveň upozorňují, že v posledních letech vzrostly právě náhrady škody za smrt, újmu na zdraví a bolestné až o dvojnásobek! Proto je velmi dobré dávat si vyšší limity na povinném ručení nebo mít ještě pojistku jiného druhu, například pojištění odpovědnosti v občanském životě.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.