Víte, jak poznáte falešnou firmu?

Česká národní banka

Určitě jste se s tím už minimálně jednou setkali, finanční poradce vám nabízí přehnaně výhodné spoření nebo rychlou a nebankovní půjčku na ruku.  Pokud se vám s danou firmou nezdá něco v pořádku, není nic jednoduššího než si firmu prověřit na internetu. A na co se při hledání zaměřit, vám může pomoci následující článek.

Několik znaků na úvod

Jestliže vám daný finanční poradce slibuje výhodné spoření, ve finále se ukáže, že jde o investice.  Spoření ovšem není synonymum pro investici.  Také pokud vám někdo nabízí vysoký výnos a už vás neinformuje o rizicích, zbystřete.  Jistým znakem, který naznačuje, že se jedná o falešnou firmu, jsou pofidérní webové stránky plné gramatických chyb a bez dostatečných informací o sídle firmy. Na internetu se také můžete dozvědět, zda o dané firmě se už v investičním světe něco ví, či nikoliv.  Podvodným znakem jsou i složité a nepřehledné smlouvy. V neposlední řadě, pokud finanční poradce používá odborné výrazy, které neumí vysvětlit a odpovědi na vaše otázky laicky řečeno ,, zakecá‘‘.

ČNB prozradí nejvíc

Tím nejpodstatnější falešným znakem je to, že firma nemá licenci od České národní banky. ČNB uděluje bankovním i nebankovním společnostem licence, opravňující firmu k nabízení investičních služeb. O takovou licenci je třeba požádat u ČNB a podvodné firmy si licenci určitě shánět nebudou a zřejmě by ji ani nedostali.  Navíc Česká národní banka na svých webových stránkách musí zveřejňovat seznamy licencovaných firem, takže není nic jednoduššího než jít přímo ke zdroji.

A co podvodné půjčky?

Podvodná půjčka má obvykle krátký text na informačním letáku, v novinách nebo zastávkách MHD apod.  Takové půjčky slibují rovnou rychlé peníze. Často po vás budou chtít poplatek za schválení půjčky či zavolat na zpoplatněné telefonní číslo po sjednání půjčky. Věnujte pozornost také dost vysokým úrokům za půjčku. Pokud nikde nemůžete najít informace o poskytovateli, často za tím stojí fyzická osoba. Proto pamatujte, že větší jistota je vždy u osob právnických.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.