Stavba

Jak moc je stavební spoření výhodné?

Stavební spoření známe snad všichni. Je populární a přispívá na něj stát. Ovšem nemusí být vždy výhodné, záleží na tom, k čemu stavební spoření využíváte.

Proč si zřizujete stavební spoření?

Ve chvíli, kdy Česká národní banka upravila možnosti, jak získat hypotéku a odstartovala konec hypoték stoprocentních.  Je zcela logické, že tak zůstali lidé, kteří touží po bydlení bez potřebných 20% vlastních zdrojů na pořízení vlastního domu.  Řešením je tak stavební spoření. ČNB zrušila 100% hypotéky z důvodu zadlužování.  Jenže dosáhli spíše opaku. Mladé rodiny se díky stavební spoření zadluží ještě dříve, než vůbec hypotéční smlouvu uzavřou.  Pro mladé rodiny je totiž nájem daleko vyšší položkou než splátka za hypotéku a inkaso. Stavební spoření tak zajistí potřebný 20% a jdou do hypotéky.

Stavebko a úvěr

Co se týká stavebka a úvěru, stavební spoření nabízí řádný úvěr a překlenovací úvěr. Řádný úvěr je určen pro ty, co už nějaké peníze mají naspořené a překlenovací mohou naopak využít i ti, co nemají naspořeno vůbec nic.  Překlenovací účet můžete využít, hned po podepsání smlouvy a splácíte pouze dohodnutý úrok, protože tento typ úvěru neumožňuje jistinu jako u hypotéky nebo řádného úvěru. Náklady na úroky se nesnižují, ale počítají se pořád ze stejné jistiny.  Musíte také posílat peníze na staveno a to do té doby, dokud nenaspoříte 40% cílové částky, aby vám přiklepli řádný úvěr. Naspořenými penězi se zaplatí část dluhu a zbytek se převede na řádný úvěr.  Tím jste splatili úvěr překlenovací a pak začnete splácet dlužnou částku a úroky.

Nejvýhodnější stavební spoření

Na koupi vlastního bydlení je tak lepší využít hypotéku než jen řádné či překlenovací úvěry stavební spořitelny. Tyto úvěry mohou být naopak výhodné u přestaveb a rekonstrukcí bytů, protože se na hypotéky nevztahují. Stavební spoření podporuje také stát, pokud každý rok složíte 20 tisíc korun, dostanete až 2 tisíce korun od státu. To má však jen krátkodobý smysl, ale z dlouhodobého hlediska trochu ztrácí význam.

1 komentář

  1. Marie Šmídová Odpovědět

    Hypotéka je vhodná v určité situaci, stavební spoření zase v jiné. Stavebko je většinou vhodné spíše pro menší částky. Klasická hypotéka pak pro větší cifry. Tady je článek popisující za jakých podmínek se vyplatí stavební úvěr: hypotecnikalkulacka.cz/hypotecni-zpravy/uver-ze-stavebniho-sporeni-se-vyplati-jen-nekdy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *