Vietnamská ekonomika zažívá v prvním kvartálu rekordní růst

ekonomika

Údaje zveřejněné vládou překvapivě ukazují, že vietnamská ekonomika v úvodu letošního roku zrychlila krok. Navzdory překážkám z globální fronty vykázal hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí meziroční nárůst o 5,66 %. Výsledky byly podpořeny robustním výkonem průmyslu a exportérů.

Ekonomický motor Asie zažívá prudké oživení

Dříve vleklá pandemická krize zdá se patří k minulosti. Nejnovější statistiky naznačují, že vietnamská ekonomika překonala předchozí výkyvy a v letošním roce posiluje. Vláda v Hanoji oznámila, že hrubý domácí produkt za leden až březen vyskočil meziročně o 5,66 %. Oživení tak nabírá na obrátkách rychleji, než se původně očekávalo.

Růstové tempo překonalo odhady analytiků

Země má letos v plánu splnit cíl hospodářského růstu mezi 6,0 až 6,5 procenty. Překvapivý výsledek byl podle poradce vlády Can Van Luca umožněn především silným oživením domácí poptávky, jež podnítilo výrobu a podpořilo exportní aktivity.

Výroba v průmyslu a stavebnictví stoupla za první kvartál meziročně o 6,28 %. Zásadní roli sehrál i mimořádný výkon zpracovatelského sektoru, který těží z robustního zájmu zahraničních odběratelů o elektroniku, mobilní telefony či textil vietnamských firem.

Vývoz vzrostl přes překážky o 17 %

Přes komplikace způsobené opakovanými bezpečnostními incidenty na námořních trasách v Rudém moři, kde aktivity vzbouřenců zvýšily náklady na dopravu z Vietnamu až o tři čtvrtiny, zaznamenal vývoz ve čtvrtletí razantní nárůst. Objem zboží dodávaného na zahraniční trhy poskočil meziročně o 17 % na 93,06 miliardy dolarů. Tažnými produkty byly zejména elektronické součástky, jejichž zahraniční dodávky vzrostly o 30 %, a chytré telefony s 10% zvýšením. Příznivý vývoj pociťují i textilky a obuvníci.

Na konci března premiér Pham Minh Chinh ujistil zahraniční investory, že se nebude opakovat loňský nedostatek energie pro jejich továrny, protože Vietnam zvyšuje dovoz uhlí.

I přes komplikace na globální frontě si Vietnam tedy připisuje ekonomický úspěch. Zvyšující se zahraniční poptávka a solidní domácí spotřeba by měly ve zbytku roku zajistit plnění růstových cílů. Nelze však přehlížet rizika v podobě geopolitické nestability, terorismu a klimatických změn, jež by mohly hospodářskou dynamiku významně zbrzdit.

Zdroje info: Reddit, https://vovworld.vn/en-US/news/vietnams-gdp-expands-566-in-first-quarter-1282652.vov, https://www.reuters.com/world/asia-pacific/vietnam-reports-q1-gdp-growth-566-2024-03-29/

Náhledové foto: Pixabay