Apple popírá obvinění společnosti Epic Games

apple

Kalifornský výrobce iPhonů, MacBooků a dalších zařízení odmítá obvinění ze strany vývojáře her, Epic Games, že by porušil soudní příkaz. Zároveň naléhá na kalifornský federální soud, aby zamítl žádost Epic Games o jeho pohrdání. Apple předložil argumenty americké okresní soudkyni Yvonne Gonzalez Rogersové z Oaklandu, která v roce 2020 předsedala žalobě společnosti Epic. Tehdejší žaloba obvinila Apple z porušování antimonopolního zákona.

Apple obviňuje Epic Games ze snahy získat více peněz

Podání společnosti Apple kritizovalo pokus společnosti Epic o zpřístupnění nástrojů a technologií Applu vývojářům zdarma. Na druhou stranu Epic si stál za svým cílem zvýšit své zisky tím, že bude mít pod kontrolou každou transakci. K samotnému sporu se obě dvě společnosti odmítly vyjádřit. Přitom Epic svůj boj s Applem v roce 2020 téměř prohrál, dokud o rok později Rogersová nenařídila Applu, aby poskytla vývojářům větší svobodu při navádění uživatelů aplikací a her na různé způsoby platby za digitální zboží. Nejvyšší soud v USA v lednu odmítl odvolání Applu proti soudnímu příkazu. Minulý měsíc Epic obvinil Apple z nekalých praktik. Poukázal zejména na to, že Apple uvalil 27% poplatek na vývojáře za některé nákupy.

Podle Epic Games Apple zakázal některým aplikacím informovat jejich uživatele o alternativních způsobech platby za zboží, které nejsou dostupné na App Store. Za rozhodnutím Epic Games stojí také Meta Platforms, Microsoft a Elon Musk. V podobném případu Epic Games již jednou uspěl, a to proti Google. Lze očekávat, že stejný osud postihne také obchod Google Play.

Apple zablokoval vývojářský účet Epic Games

Dlouholetý spor mezi Apple a Epic Games graduje, přestože probíhají různá soudní nařízení. Nový evropský zákon, Digital Markets Act (DMA) donutil společnost Apple, aby umožnila ostatním společnostem vytvářet alternativní obchody s aplikacemi a používat také alternativní platební metody. Další spor propukl minulý týden ve středu, kdy Apple zablokoval nový vývojářský účet Epic Games „Epic Sweden AB”. Důvodem bylo nevhodné chování a porušení podmínek ze strany Epic Games. Zatímco ve středu byl vývojářský účet zablokovaný, ve čtvrtek začala celou kauzu vyšetřovat Evropská komise, a v pátek došlo k obnovení účtu. Podle všeho došlo ke vzájemné dohodě mezi dvěma soky.

Zdroj: https://www.reuters.com/legal/apple-denies-violating-us-court-order-epic-games-lawsuit-2024-04-13/https://www.svethardware.cz/apple-zrusil-a-zahy-odblokoval-vyvojarsky-ucet-epic-games-zakon-dma-zafungoval/60482,https://finance.yahoo.com/news/apple-denies-violating-us-court-171223091.html

Náhledové foto: Pixabay