Skončila platnost vaší karty? Jak ji správně zlikvidovat?

platební karta

Prošlé platební karty do odpadkového koše rozhodně nepatří. Neházejte je po skončení platnosti ale ani tam, kde je možnost odpady třídit. Kontejnery na smíšený odpad nebo plast by vám ani v tuto chvíli nemusely být nic platné. Neřeší totiž to podstatné: bezpečnost. I z prošlé karty lze vytáhnout poměrně dost údajů.

Staré platební karty: vratka nebo čtyři střihy

Likvidace starých karet by měla proběhnout vždy bezpečně, nedávejte zbytečně příležitost zlodějům, kteří by mohli z karty přečíst kupříkladu čip nebo magnetický pruh. Prošlé platební karty odevzdejte raději na pobočce své banky.

platební karta

Foto: Pixabay

Pokud budete trvat na likvidaci doma, počítejte s tím, že bude zapotřebí zničit veškeré osobní údaje. Vaši kartu vezměte nejlépe ostrými nůžkami na čtyři střihy. Čip, který je na kartě výrazně viditelný, bude nejlepší rozstřihnout svisle. Magnetický proužek, který je poměrně dlouhý je zase lepší přestřihnout podélně. Kdo se v tom má vyznat, že? Tři střihy podélně, jeden svisle. Podélně nezapomeňte rozstřihnout i vaše jméno nebo číslo karty. Kdo chce, může zbytek karty rozstříhat úplně. Čím menší kousky z karty naděláte, tím lépe pro vaši bezpečnost.

Nezapomínejte na bezpečnostní kód

Na ten vezměte nejlépe ostré nůžky. Místo co nejvíce poškrábejte a poničte. Jedině tak nebude vůbec k přečtení. Výše uvedené platí nejen pro platební karty, ale i pro další typy karet. Pokud je na nich fotografie, zničte i jí. Dokud budete na fotce k poznání, je to výzva pro zloděje.

Zdroje informací: https://www.chip.cz/jak-spravne-likvidovat-platebni-i-jine-karty-tyto-kroky-jsou-pro-vasi-bezpecnost-nezbytne

https://www.vitalia.cz/clanky/jak-zlikvidovat-vyslouzilou-platebni-ci-vernostni-kartu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.