kapr1

Veterinární správa dozoruje prodej vánočních kaprů

Každý rok v období před vánoci se na mnoha místech objevují nové stánky prodávající vánoční kapry. Každý z těchto prodejců musí být zaregistrován u veterinární správy, která provádí případné kontroly. Loni bylo provedeno asi tisíc kontrol, z celkových dvou a půl tisíce registrovaných prodejců. Letos se kontroly zaměří na nové prodejce nebo také na ty, u kterých byl v loňském roce zjištěn nějaký problém.

Jakým způsobem je nutné se registrovat?

Jednoduchý registrační formulář naleznou prodejci přímo na stránkách státní veterinární správy. Registrovat se musí týden před tím, než začnou na některých místech prodávat své kapry (popřípadě jiné ryby). Nejedná se pouze o předvánoční sezónu, registrace je nutná vždy. Na základě těchto registrací pak státní veterinární správa plánuje své kontroly. Ti, kdo nebudou registrování se mohou vyhnout kontrole, mohou ale také ohrozit zdraví všech kupujících.

Registrace přes internet

V rámci internetového formuláře pro registraci prodejce bude státní veterinární správa vědět kdy a kde bude který prodejce ryby nabízet. Ještě než začnou prodávat, musí si prodejci zjistit, jaká existují pravidla pro bezpečný prodej ryb tak, aby nedošlo k ohrození zdraví kupujících. Tato pravidla jsou na stránkách státní veterinární správy, stejně tak doporučení týkající se zabíjení ryb při prodeji.

Co je kontrolováno?

Kontroluje je například to, jakým způsobem jsou kapři zabíjeni (měli by být zabiti tak, aby jim to způsobilo co nejmenší utrpení nebo nedošlo jinému týrání těchto ryb, např. trhání šupin za živa či strkání prstů do žáber). V doporučení je také vymezeno, jaké metody usmrcování by neměly být používány. Předmětem kontroly je také to, zda jsou splněny veškeré hygienické normy, aby nebyl na zdraví ohrožen konečný spotřebitel.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *