karta1

Platební terminály mohou některé transakce odmítat bez důvodu – co dělat v takovém případě

Pokud jste zaznamenali zmatky okolo plánovaného zavedení evropské směrnice o platebních službách PSD2, možná se ptáte, jak to bude vypadat třeba při běžném nákupu, zvláště pokud používáte bezkontaktní platby do 500 Kč.

Ještě než přejdeme k odpovědi, přiznejme, si, že v ČR je implementace dvoufázového ověření alias 2FA značně uspěchaná. Nedostali jsme totiž od ČNB ani půlroční přechodné období nebo odklad, tak jako v jiných zemích eurozóny. A práv tento klíčový bod s otázkou „nefunkčnosti“ terminálu souvisí.

Jak vypadalo bezkontaktní placení kartou dodnes

Pokud částka nepřesáhla 500 Kč (v Evropě 30 Euro), stačilo jen pípnout a jít, i když si čas od času banka vyžádala dodatečnou autorizaci za pomoci PINu. Ovšem pravidla, kdy a jak si ji vyžádat, jednotná nebyla. To se ovšem teď mění.

Nákupy

Jak je to s bezkontaktním placením dnes

Nová bezpečnostní opatření vás mají lépe chránit před zloději. Až dodnes bylo možné po pětistovkách prakticky vysát váš účet v rekordním čase. To se mění. Jakmile bezkontaktně utratíte více než zhruba 2600 Kč, což je hezky zaokrouhlených 100 Euro, aniž byste kdykoliv v mezičase použili PIN nebo jiné ověření, pak se zadání PINu nevyhnete. A protože některé starší terminály budou mít dost možná s implementací tohoto pravidla problém, mohou vám transakci zamítnout bez důvodu.

Neplašte a postupujte běžným způsobem

Pokud narazíte na nevyškolenou pokladní, jednoduše ji uklidněte a požádejte o opakování transakce. Tentokrát už se však vyhněte bezkontaktní platbě, ale vložte kartu klasicky do terminálu a zadejte PIN. A voila, platba proběhne jako obvykle. Jak dlouho budou takto terminály zlobit není jasné, každopádně s tím však v následujících týdnech pro jistotu počítejte. Předejdete tak zbytečným problémům.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.

1 komentář

  1. Abby Odpovědět

    Mě nedávno odmítl terminál platbu mobilem, bezkontaktně kartou to vzápětí šlo, samozřejmě bez zadání PINu. Nepřišla jsem na to v čem byl problém, ani v bance to nevěděli, jen že se to prý v poslední době občas stane. Takže podle mě za to může to přehnané zabezpečení. Hlavně že prudí při každém přihlášení do banky s potvrzením, ale nic to neřeší, když někdo uvěří zloději, tak ani milion zabezpečení mu nezabrání nechat si vyluxovat účet, protože sebelepší zabezpečení končí na hlouposti uživatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *