Velká změna pro francouzské fast foody

Francie

Francouzská pravidla pro fungování restaurací doznaly na Nový rok zásadní změna. Nedotkne se přitom vyhlášených provozoven vysoké francouzské gastronomie, nýbrž řetězců rychlého občerstvení. Změny jsou to skutečně dramatické. O co jde?

Konec s plýtváním

Ve všech provozovnách, do kterých se vejde více než 20 sedících lidí, bude od 1. ledna 2023 zakázáno servírovat jídlo v nádobí na jedno použití. Zákaz se týká příborů, tácků, talířů, kelímků apod. Ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat, pro velké řetězce jako je McDonald´s nebo Starbucks se jedná o zásadní změnu a obrovskou výzvu.

Zákaz jednorázového nádobí znamená otočku o 180 stupňů a dramatickou změnu pro celé odvětví. Pro velké fastfoodové řetězce bylo používání jednorázového nádobí součástí jejich ekonomického modelu, který teď nová legislativa od základů mění.

Zero waste

Při vysvětlování důvodů, které vedly k zavedení nových pravidel je třeba zmínit, že jednorázové plasty jsou již zakázány na celém území Evropské unie a nejedná se tedy o opatření směřující k jejich omezení. Pravým důvodem je zamezení plýtvání zdroji, které plasty nahrazovaly, typicky bambus nebo běžné dřevo.

Jedná se nepochybně o relevantní problém, neboť 30 tisíc francouzských fastfoodových provozoven vyprodukuje ročně na 180 tisíc tun odpadu pocházejících z celkem 6 miliard vydaných porcí jídla.

Starbucks

Foto: Pixabay

Ďábel se skrývá v detailu

Ekologické organizace sice nová opatření vítají, současně ale vyjadřují, že je třeba pečlivě pozorovat jejich reálné fungování. Je totiž jasné, že fastfoody nemohou z ekonomických důvodů přejít na sklo a porcelán. Vše bude proto nahrazováno tvrdými znovupoužitelnými plasty. Otázkou je, jak dlouho vydrží a po kolika cyklech bude muset být nahrazeno.

Pokud bude reálná životnost třeba jen několik dnů, celé opatření dopadne zcela opačně než jak bylo zamýšleno. Řetězce jako McDonald´s se na přechod nicméně již připravili a ve svých restauracích již vícenásobně použitelné nádobí nějakou dobu mají. Budoucnost ukáže, do jaké míry se tento systém osvědčí a zda se rozšíří i za hranice Francie.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-fast-food-obaly-plast-papir-recyklace-mcdonalds-burger-king-subway-starbucks.A221229_111419_eko-zahranicni_jadv

https://refresher.cz/128053-Francie-se-pripravuje-na-konec-jednorazoveho-nadobi-Ochranci-zivotniho-prostredi-mluvi-o-revoluci

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.