Naše peníze nejspíše letí do koše: Dotační systém státu je divný

Dotace

Slovo dotace vyvolává v různých lidech rozličné emoce. Divit se tomuto faktu bohužel vůbec nejde. Jedni se bez nich neobejdou a druzí je dokážou zpronevěřit tak, že je člověku až smutno. V každém případě jde o peníze daňových poplatníků. Stát by si tedy situaci měl hlídat mnohem lépe, než tomu bylo doposud. Úniky na dotacích byly totiž nemalé. V době, kdy by se mělo šetřit na všem, je to zarážející. Evropská unie dotace ovšem často bohužel řeší podobně.  

Nulové výsledky s obří dotací

Zajímavě se vyjádřil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala pro Seznam Zprávy, který hovořil o dotacích pro výrobce šicích strojů. Ten čerpal dotace po dobu 15 let z různých zdrojů. Dostal celkem 460 milionů korun. Každý rok byla tato firma schopna vyčerpat desítky milionů korun. Ve finále zkrachovala. Kam tedy šly ony peníze daňových poplatníků. Odpovědět si může každý sám. Nový investor není, protože nevznikl žádný patent ani cokoli jiného. Tato společnost bohužel nebyla jediná.

Evropské dotace bohužel fungují podobně

Dobře si pamatuji na dotace z EU, které se řešily ve školství v rámci takzvaných Šablon. Dotační programy EU jsou v tomto ohledu značně nevychytané. Pamatuji si, že jsme vytvářeli prezentace pro děti pro interní využití ve škole. Spousta kolegů si navybírala z internetu obrázky a následně byli všichni upozorněni na autorská práva. Takže se prezentace měnily a předělávaly tak, aby vyhovovaly projektu. Potřeby učitele už ale šly stranou. Podobně se i evropské dotace pro začínající podnikatele dají navléknout relativně na cokoli.    

Přehodnocení dotací je na místě

Pokud na dotaci v oblastech výzkumu a vědy dosáhne každý, pak něco není v pořádku. Ne všichni totiž dokážou přinést ony výsledky. Síto by se mělo maximálně zúžit. Peníze daňových poplatníků by měly přijít tak, kde jsou skutečně zapotřebí. Mělo by se začít zjišťovat, kde je skutečné účelné využití dotací.

Hloupý, kdo dává, hloupější je ten, kdo nebere

Takto to ale bohužel v rámci Evropské unie stále funguje. Pokud nevyčerpáte dotace vy, udělá to bez problémů a skrupulí někdo jiný. Ne vždy tomu tak ale musí být. Ostatně stačí si vzpomenout na dotace týkající se nové pekárenské linky pro Penam. Po té se také nějak slehla země. Toasty budou asi v menším.

Zdroje info: Autor,

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3457806-penam-prijde-o-stamilionovou-dotaci-na-toustovou-linku

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-stat-rozdava-miliardy-a-nevi-proc-meni-se-to-ale-k-horsimu-rika-sef-nku-221405

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.