Velikonoční beránek i mazanec se letos prodraží

Velikonoce

Rok se s rokem sešel a opět nastal čas pečení velikonočních beránků a mazanců či barvení vajíček. Bude tak potřeba vyrazit do obchodu a nakoupit všechny potřebné ingredience. Vzhledem k obecně vysokým cenám potravin je ale na místě otázka, kterou si jistě pokládá nejedna hospodyňka: o kolik bude letos velikonoční pečení dražší než v loňském roce.

Rostoucí ceny potravin

O tom, že si letos budeme muset za ingredience připlatit, nebylo pochyb již před nějakou dobou. Ceny potravin rekordně rostly, a i když zvyšování cen již v současné době není tak dramatické (u některých potravin, např. u másla, sledujeme dokonce klesající tendenci), stále jsou vyšší než v loňském roce.

Pokud byste si dali tu práci a porovnali cenu základních ingrediencí na pečení s tou loňskou, zjistili byste, že je o 32 procent vyšší. Nárůst je tedy značný. Nejvíce patrné je to u cukru a mléka, o mnoho pozadu ale nezůstávají ani další ingredience. A co víc, prodejci ve velikonočním období nabízí i nižší slevy než v minulém roce, byť je rozdíl v tomto případě pouze 2 procenta.

Velikonoce

Foto: Pixabay

Drahé Velikonoce

Letošní Velikonoce tak budou asi o třetinu dražší než ty loňské. Vzhledem k tomu, že se jedná o první svátky v roce, kdy lze pozorovat zvýšený zájem zákazníků o určitý segment zboží. Velikonoce tak lze brát jako indikátor toho, co nás čeká i v následujících měsících.

Ten, kdo je o Velikonocích zvyklý péct, si tuto aktivitu asi neodpustí ani letos. Zvýšené výdaje za ingredience jsou realitou, před kterou neutečeme při žádné návštěvě supermarketu, bez ohledu na to, zda jsou zrovna Velikonoce či nikoliv. Je ale třeba podotknout, že to nejhorší už máme pravděpodobně za sebou.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-velikonocni-peceni-se-prodrazi-za-suroviny-zaplatime-o-tretinu-vic-nez-loni-40427650

https://www.lidovky.cz/byznys/velikonoce-ceny-penize-inflace-potraviny.A230330_104701_ln_ekonomika_ape

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.