Velikonoce 2022: Jak budou otevřené obchody

velikonoce

Jako každý rok i toto jaro je spojeno s velikonočními svátky. Dnes se společně podíváme na to, jak budou otevřené obchody v tyto nejdůležitější křesťanské dny roku. Regulace se totiž týká obchodů nad 200 metrů čtverečních. Ne na všechny dny Velikonoc však platí stejná pravidla.

Díky nouzovému stavu není vše tak jasné

Obyčejně platí, že prodejny obchodů, které jsou svou rozlohou větší než 200 metrů čtverečních, mají být v zákonem určené dny, na které dopadají zákonem určené státní svátky, zavřené. Nejde však zdaleka o všechny státní svátky. Letos však situaci komplikuje ještě vyhlášený nouzový stav, který je v Česku vyhlášen kvůli přílivu válečných uprchlíků z Ukrajiny. Kvůli takovému mimořádnému stavu by totiž dle zákona mohly zůstat prodejny otevřené. Do této chvíle však nic nenasvědčuje tomu, že by řetězce měly mít otevřeno. Nejspíše tak budou zavřené tak, jak je tomu obyčejně.

Osm vybraných státních svátků

Jak bylo již zmíněno, ne každý státní svátek znamená automatické uzavření prodejen větších jak 200 metrů čtverečních prodejní plochy. Jde jen o osm vybraných státních svátků, které určil zákonodárce. V ostatních případech, tedy v pěti zbývajících dnech státních svátků tak mohou prodejci fungovat normálně. Mezi svátky, kdy nesmí být otevřeny velké prodejny patří:

  • leden – Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu,
  • Velikonoční pondělí (letos 18. 4. 2022),
  • květen – Den vítězství,
  • září – Den české státnosti,
  • říjen – Den vzniku samostatného Československa
  • prosinec (po 12. hodině) – Štědrý den,
  • prosinec – 1. svátek vánoční,
  • prosinec – 2. svátek vánoční.

Velikonoce 2022

Letošní Velikonoce vycházejí na 15. až 18 dubna, kdy na 15. dubna přichází Velký pátek, 17. dubna je Velikonoční neděle a 18. dubna pak Velikonoční pondělí. Například pro pravoslavné Velikonoce tomu je však jinak, tyto termíny se nejčastěji od katolických Velikonoc liší nejčastěji o týden. V tomto roce tak vychází Velikonoční neděle na 24. dubna. Pro nás jsou však určující katolické termíny, které jsou v Česku státními svátky. Ve velký pátek a o víkendu si tedy nakoupíte. Na Velikonoční pondělí 18. dubna 2022 však budou obchody zavřené.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/479904/jak-nakoupite-behem-velikonoc-podivejte-se-pri-kterych-svatcich-musi-zustat-obchody-zavrene.html, https://www.penize.cz/spotrebitel/406309-kdy-jsou-velikonoce-a-jak-budou-otevrene-obchody

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.