Vegetariánský steak není steak, říkají Francouzi

burger

Na fakt, že výrobci potravin nesmí klamat zákazníci nepřesnými názvy svých výrobků, jsme si již zvykli. Typickým příkladem je „slavné“ pomazánkové máslo, které máslem není. Stejně tak museli změnit název některé „čokolády“ či „rum“. Nyní se podobná mračna stahují nad novou kategorií výrobků: vegetariánskými produkty.

Náhražka masa masem není

Na trhu se stále více objevují veganské výrobky, které mají připomínat chuť masa. Jedná se o náhražky, které si získávají poměrně značnou popularitu. Najdeme je nejen na pultech supermarketů, ale třeba i v nabídce velkých řetězců s občerstvením apod. Nejen ve Francii pak nesou názvy jako například veganský steak nebo veganská klobása.

Pomyšlení na masitý zážitek a gurmánské chutě milovníků masa ale mohou vyvolat jen ztěží. Náhražka budí ve spojitosti s masem nadšení jen v pouhém názvu. Nese si název klobása, steak ale s masem nemá samozřejmě nic společného. A právě proto hodlá tyto praktiky pojmenovávání vegetariánských produktů zakázat nový zákon, který by měl ve Francii platit již tento rok. Oficiálně by měl vstoupit v platnost od 1. října.

vegetarian

Foto: Pixabay

Z Francie do Evropy

Pointa zákone je jasná. Pokud nebudou mít výrobky žádný původ v živočišné říši, nebudou se smět vydávat za masné výrobky, ani nebudou smět nosit jejich název. Francie bude první, která podobný přístup schválí. Přenést by se ale měl i do celounijního systému. Rozhodně by se tak neměl v dalším kroku týkat striktně jen Francie.

Je dost možné, že s tím, jak se budou tyto vegetariánské produkty rozšiřovat, podobný přístup bude volit stále více zemí světa. Náhražky by tak měly být jasně odseparovány od ostatních výrobků, které mají skutečně co do činění s masem nebo třeba s mlékem.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-zakaz-vegeterianske-maso.A220701_061240_eko-zahranicni_tbr

https://www.rfi.fr/en/france/20220701-france-bans-steak-and-sausage-labels-on-plant-based-meat-products

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.