Kde na cestách tankovat: Aktuální ceny v Evropě

Benzin

Mnoho lidí se již vydává, a ještě budou vydávat na dovolené. Velká část z nich pak po své trase, vlastním automobilem. Právě pro ně přinášíme přehled aktuálních cen pohonných hmot v Evropě. Kde na cestě nejvýhodněji natankovat?

Cesta do Chorvatska

I když jsou v Česku nyní ceny pohonných hmot na historických maximech, není tomu tak jen v tuzemsku. Dle dat Evropské komise máme lehce podprůměrné ceny pohonných hmot v EU. Pokud se tedy již z Česka vydáte na dovolenou s plnou, často neprohloupíte. Zaměříme-li se na pro Čechy tradiční destinace, tedy Chorvatsko či jiné země u Středozemního moře, pak je dobré po cestě natankovat v Slovinsku. Benzin je ve Slovinsku o osm korun na litr levnější než u nás, nafta pak o asi 6 korun. A nižší ceny jsou i v jedné z nejčastějších destinací – v Chorvatsku. O asi 2,5 korun na litr.

Nejlevnější pohonné hmoty – Maďarsko

Jako bylo již výše zmíněno, nejlevnější jsou pohonné hmoty v Maďarsku. Má to však háček. Jako cizinec za tamní nejnižší ceny nenatankujete. Vláda zde reguluje ceny, avšak jen pro Maďary. Například dle údajů agentury Reuters jsou ceny pro cizince asi o 60-70 % vyšší než zastropované ceny pro auta s maďarskou SPZ. Výsledkem tedy je, že s českou SPZ natankujete o něco dráž než v ČR.

Nejdražší země – Finsko, Dánsko a Řecko

Naopak mezi nejdražší země dle dat Evropské komise jsou Finsko (asi 62 korun za litr), Dánsko (přes 60 korun za litr) a Řecko (lehce pod 60 korunami za litr). Evropský průměr činí 2,19 EUR za litr, tedy asi 54 korun. V Česku jsou ceny o něco nižší, dle dat Evropské komise je to 1,93 EUR na litr, tedy asi 47,7 korun. Celý žebříček vyšel ve Weekly oil Bulletin vydávaném Evropskou komisí, data jsou aktuální k 27. červnu 2022. Všechna data a celý žebříček můžete naleznout na této adrese.

Zdroj: Weekly Oil Bullet Evropské komise, https://energy.ec.europa.eu/data-and-analysis/weekly-oil-bulletin_en, https://www.penize.cz/doprava/435175-kde-natankovat-na-dovolenou-ceny-benzinu-a-nafty-v-evrope

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.