Vedle stravenek byl schválen i paušál na jídlo

Stravenky

Možná jste již slyšeli, že místo stravenek nyní budou moci lidé dostávat ve svých zaměstnáních paušál na jídlo. Tedy určitou částku, kterou máte určenou k nákupu jídla. Nejde však o jakékoli rušení stravenek. Naopak se otevírá možnost mít příspěvek na potraviny a jídla zaměstnancům, jejichž zaměstnavatelé si nemohli dovolit dávat pracovníkům stravenky. Jak bude stravenkový paušál fungovat?

Firmy si mohou vybrat

Podnikatelé, kteří nyní poskytují svým zaměstnancům stravenky, si mohou od nového roku vybrat, zda budou pokračovat ve vydávání papírových stravenek, anebo přidají zaměstnanci k výplatě takzvaný stravenkový paušál, tedy určitou sumu peněz, která je určená lidem na obstarání jídla a podobně. Nyní je tedy praxe takové, že zaměstnanci dostávají papírové poukázky nebo nabitou platební kartu. Oboje je však určenou pouze pro nákup jídla a potravin (někdy i drogerie apod.). Nyní však mohou lidé dostávat tyto určené finance na účet s výplatou. Zachovají se stejné daňové výhody, jako se vážou k stravenkám. Neruší se tedy benefity, jak ve vztahu k pracovníkům, tak ani k zaměstnavatelům.

Nejdříve od února 2021

Naopak se očekává, že se vyplácení financí na jídlo pro své zaměstnance stane častějším, jelikož si jej bude moci dovolit více firem. Zejména se zvýší využití tohoto benefitu u malých podniků. Kdy bychom se měli změn dočkat? Nejdříve v únoru 2021. Tato novinka byla totiž schválena v rámci daňového balíčku, kde byla například také zrušena superhrubá mzda. Ke schválení došlo před Vánoci, avšak prezident se nechal slyšet, že zákon nevetuje, ani nepodepíše. Musí tedy marně uplynout doba pro vyjádření se prezidenta (30 dní) než zákon vstoupí v platnost a bude vyhlášen ve sbírce zákonů.

Spravedlivější systém?

Do dnešních dní si mohl zaměstnavatel započítat do nákladů 55 % hodnoty stravenky. Stejně tak z těchto příspěvků na stravování neplatí ani sociální ani zdravotní pojištění. Dále zaměstnavatelé uplatňují další daňové slevy na tyto příspěvky. Co však hovoří pro stravovací paušál? Zejména si jej budou moci dovolit i další, menší podnikatelé, pro své zaměstnance. Zároveň odpadnou zaměstnavatelům vedlejší náklady placené zahraničním firmám, které stravenky vydávají. Navíc nebude nikterak omezené využití peněz z paušálu. U stravenek je totiž zpravidla omezena platnost na daný rok. Kritici však zmiňují argument, že lidé pobírající paušál ke své výplatě budou méně motivovaní k tomu, aby finance skutečně využívali k pokrytí nákladů na stravování.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.