Drahé kovy potvrdily pověst bezpečného přístavu

01_zlato

Koronavirová krize, která na svět v roce 2020 udeřila, samozřejmě způsobila významné turbulence také na komoditních trzích. A protože se v dobách krizí a nejistoty obracejí investoři především na tzv. bezpečné přístavy mezi měnami i komoditami, řada z nich investovala především do zlata a dalších drahých kovů. Jak jsou na tom jejich investice nyní na konci roku? Vyplatily se?

Turbulentní rok 2020

Trhy reagovaly na rozvíjející se pandemii zpočátku turbulentně, poté ale převládly dlouhodobé trendy. Nejistota a panika, která charakterizovala první týdny a měsíce této bezprecedentní krize, způsobily, že investoři začali proměňovat své investice v hotovost. I cena zlata v tomto prvním období krize poklesla o plných 13 procent. Dolů šla také cena paladia nebo mědi.

S uzavíráním hranic a velkými propady mezinárodního obchodu i cestovního ruchu začala samozřejmě padat i do té doby rostoucí cena ropy (v některých chvílích byla cena spotové ropy dokonce záporná). Zatímco ale ropa následným pomalým růstem nebyla schopná ztráty dohnat, u drahých kovů tomu bylo naopak.

02_zlato

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zlato a další drahé kovy

Ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že pandemie bude svět svírat dlouhé měsíce či spíše roky, investoři opět obrátili pozornost k prověřeným bezpečným investicím, jichž jsou zlato a další drahé kovy typickými představiteli.

Zlato zaznamenalo na konci roku meziroční růst 24 procent (zlato se dnes prodává za 1873 dolarů za unci, tj. asi 40 tisíc Kč). Meziroční nárůst se týká i dalších drahých kovů, např. stříbra nebo platiny.

Koronavirus ale nebyl jediným určujícím vlivem, který ovlivňoval cenu komodit. Např. paladium, kromě toho, že profituje ze svého statusu drahého kovu, současně roste i kvůli neustále se zvyšujícímu tlaku na snižování emisí aut. Paladium je totiž důležitou součástí katalyzátorů a dalších významných technologických prvků. I díky tomu je paladium meziročně o 21 procent výš.

Necháme se překvapit, jak budou globální události ovlivňovat ceny komodit v následujícím roce.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.