Ve vlaku už nebude třeba předkládat osobní doklad

01_ceske_drahy

Asi každého, kdo si někdy zakoupil elektronickou jízdenku na vlak Českých drah, při kontrole průvodčím překvapilo, že je po něm vyžadováno předložení osobního dokladu. Tato praxe byla často oprávněně kritizována. Nyní ale tuto praxi České dráhy ruší. Jak tedy bude kontrola jízdenek ve vlacích Českých drah nyní vypadat? Co se mění a kdy bude osobní doklad i nadále vyžadován?

Běžné jízdenky bez osobního dokladu

Co konkrétně se tedy mění? Od nynějška již nebudou cestující muset ukazovat při kontrole osobní doklad v případě, že si v e-shopu Českých drah zakoupili klasickou elektronickou jízdenku bez jakýchkoliv slev a bez vlastnictví některého z průkazů ČD. Šéf Českých drah Ivan Bednárik změnu okomentoval následovně:

„Proč chtít po lidech, kteří nevyužívají žádnou slevu, nějaký doklad nebo průkaz? Pokud je jízdenka v pořádku zaplacená, a to nám řekne systém velmi rychle, víme vše, co potřebujeme.“

České dráhy si od této novinky slibují rychlejší odbavování cestujících, pohodlnější cestování a usnadnění práce průvodčích. To je jistě pravda. Otázka, proč byla do dnešních dnů praxe úplně opačná však asi zůstane navždy nezodpovězena.

02_ceske_drahy

Foto: Pixabay

Kdy je osobní doklad stále potřeba?

V první řadě je třeba říct, že jméno bude třeba při koupi jízdenky přes elektronický rezervační systém Českých drah stále zadávat jméno. Osobní doklad bude potřeba předkládat vždy, kdy jízdenka bude doplněna o některou ze slev (např. studentská sleva), které Česká dráhy nabízí, či v případě, že jízdenka je spojena s některou zákaznickou kartou (traťové a síťové jízdenky). V neposlední řadě bude osobní doklad potřeba i ve chvíli, kdy bude člověk cestovat na mezinárodní jízdenku.

Uvedená změna je nepochybně pozitivní a cestování vlakem tak bude díky ní zase o něco pohodlnější.

Zdroj informací: https://www.penize.cz/doprava/425506-k-jizdenkam-z-e-shopu-cd-uz-nepotrebujete-osobni-doklad

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.