Koupil jsem synovi papuče: Tragédie otevírání provozů počesku

Papuče

Tak nám konečně zase trochu rozvolnili a můžeme se dostat do některých obchodů. Já se mohu pochlubit tím, že jsem vyrazil na dětské papuče. Ano, synovi už trochu porostla noha, a tak jsme rovnou ze školky šli do obchodu. Ptal se, jestli se i v obchodě musí testovat. Uklidnil jsem ho, že tady to nebude zapotřebí. Otevírání obchodů naštěstí nic takového nevyžaduje. Přesto jsem měl poněkud podivný pocit. Po tak dlouhé době v obchodě…

Naprostá pohoda a minimum lidí

V obchodě byli ještě další dva zákazníci. V podstatě se jednalo o velmi rychlou akci. Všichni měli ochranné prostředky a virus tady snad neřádil. Vzali jsme papuče a tradá ven. Podle všeho ale nákupní centra po celé republice nijak nepraskala ve švech. Ostatně otevřena byla vesměs jen papírnictví, domácí potřeby a právě oděvy a obuv pro děti. My dospělí budeme stále nakupovat přes eshopy. Otevírání provozů je všeobecně poněkud podivné.

Jedno je jasné, restaurace jako poslední

Přesně takto deklarují závěry různí představitelé vlády. Posledně takto hovořil ministr průmyslu Havlíček. Stejně tak říkal, že by prvně na řadu měla jít kadeřnictví. V každém případě se také hovořilo o jakýchsi týdenních intervalech. Zkrátka by se po týdnu měly otevírat další provozy. Panují ale obavy z toho, abychom nedopadli jako Němci nebo Poláci, kde teď pandemie opět nabírá na obrátkách.

V podstatě se nic neví

Kdy se bude otevírat a kde se tak bude dít, se vyhlásí až na základě prohlášení ministerstva zdravotnictví. Tady je ovšem problém, všechno drhne, a to silně. Ministerstvo zdravotnictví se nyní věnuje zákazům v oblasti sportu. Návrh na 6 dvojic ve vzdálenosti 10 metrů od sebe je skutečně luxusní a všichni hráči i trenéři jej jistě přivítají. Vymyslet něco takového muselo dát hroznou práci. Tak buď něco zakážu, nebo povolím. Aktuálně by bylo ideální oněch 20 lidí venku. Proč se neudělá výjimka jen pro děti, ty potřebují tréninky nejvíce? Prostě chaos, na nějaká pravidla můžeme zapomenout. A čekat na zrušení soudem? Zatím to vypadá, že se bude čekat na úplně jiný soud. Boží. Možná byl můj zážitek z částečně otevřené obuvi zase na dlouho poslední.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.