Ve sporu s firmou Apple je Evropa na straně Spotify

01_apple

Zdá se, že se chystá další střet evropských institucí s americkým Big Tech sektorem. Evropští regulátoři totiž obvinili společnost Apple z porušení antimonopolního práva EU, neboť pravidla pro obchod s aplikacemi společnosti podle nich nespravedlivě omezují konkurenční hudební služby. Podstata sporu tkví v tom, že Apple porušuje podle obvinění právo hospodářské soutěže, protože účtuje vývojářům aplikací vysoké provize a zakazuje jim informovat uživatele o levnějších alternativách.

Apple vs. Spotify

Předběžný závěr je takový, že Apple zneužil svého dominantního postavení při distribuci aplikací pro streamování hudby prostřednictvím svého obchodu s aplikacemi a narušil hospodářskou soutěž na trzích pro streamování hudby. Vlastní vyšetřování Applu bylo však zahájeno již loni v červnu, a to na základě stížnosti dalšího giganta: Spotify.

Problém spočívá v povinném používání nákupního systému in-app od Apple, který je pro streamovací služby povinný. Apple tak jeho prostřednictvím omezuje vývojáře aplikací a brání jim informovat uživatele iPhonů a iPadů o alternativních možnostech nákupu.

Spotify v tomto sporu spatřuje důležitý krok k vytvoření rovných podmínek pro developery. Applu hrozí v případě verdiktu o porušení pravidel hospodářské soutěže pokuta ve výši 10 procent ročních příjmů.

01_spotify

Foto: Pixabay

Big Tech vs. Evropa

Současný spor je však pouze pokračováním série sporů mezi orgány Evropské unie a americkými technologickými firmami označovanými jako Big Tech. Minulý rok zveřejnila Evropská unie formální antimonopolní obvinění proti společnosti Amazon za zneužívání dominantního postavení při nakupování na internetu a sankce zasáhly i společnost Google.

Hodně skloňovaná je také povinnost společností jako Google či Facebook platit poplatky médiím, jejichž obsah využívají. K tomu se silně hlásí i Česká republika.

Nutno podotknout, že spor je teprve ve své první fázi, obvykle trvá roky, než Evropská unie podobná řízení uzavře. Stejně tak není zaručený výsledek, např. minulý rok Apple vyhrál odvolání proti přelomovému rozhodnutí Evropské komise z roku 2016, že Irsku dluží na daních 13 miliard eur. Druhý nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že Komise neprokázala, že společnost obdržela od Irska protiprávní státní podporu prostřednictvím příznivých daňových dohod.

Zdroj informací: https://www.theverge.com/2021/4/30/22407376/apple-european-union-antitrust-charges-app-store-music-competition-commission-margrethe-vestager

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.