Valorizace důchodů v roce 2015

Valorizace důchodů je poměrně často diskutovaným tématem. V roce 2015 valorizace důchodů projde celou řadou změn, na které je vhodné se zaměřit. Vláda Bohuslava Sobotky ji prosadila, takže si v letošním roce senioři přijdou na 200 korun ročně navíc. Děje se tak i přes fakt, že ještě neuplynuly tři roky od doby, kdy začala platit úsporná opatření vlády předchozí. Podívejme se tedy společně podrobně na to, jakých změn bude u důchodů dosaženo.

Valorizace důchodů v roce 2015 je již schválena

Valorizace představuje fakticky klasické zvýšení důchodů. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksova-Tominová podala návrh, který byl schválen. Senioři si tak v průměru polepší o 1, 8 %. Nejedná se ale o jedno jediné navýšení, jelikož se penzistům zvednou také daňové slevy. Starobní důchody zaznamenají od letošního roku o 100 procentní nárůst spotřebitelských cen a jednu jedinou třetinu reálné mzdy. Doposud docházelo k jejich růstu maximálně o jednu třetinu inflace.

Vypočítejte si novou výši starobního důchodu

Novou výši starobního důchodu si lze velmi pohodlně vypočítat. Tvoří ji základní a také procentuální výměra. Výše prvně jmenované určené pro vdovské, invalidní a sirotčí důchody činila doposud 2 340 korun. Pro rok 2015 se jedná o 2 400 korun. Druhá složka zaznamenala zvýšení o zmiňovaných 1,6 %. Při výpočtu jednoduše odečtete od staré výše důchodu základní výměru, která je stejná pro všechny typy důchodů.

Přesný výpočet

Určitě není od věci uvést i přesný příklad výpočtu nové výše důchodu v roce 2015. Vycházet budete ze staré výše 10 000 korun. Od té si odečteme oněch 2 340 korun. Zbytek, tedy 7 660 korun násobíme 1, 016 a vyjde nám po zaokrouhlení 7 783 korun. K této částce připočteme 2 400 korun a vyjde nám celková suma nového důchodu o výši 10 183 korun.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.