Válka nám zdraží nejen pivo a vepřové. Rusové si připlatí za boršč

Pivo

Inflační spirála se v Rusku teprve začíná roztáčet a samotní Rusové pomalu pociťují její neblahý vliv. Ten už je třeba u takového boršče citelný. Válečná inflace dělá z tradiční polévky vařené z červené řepy drahé jídlo, jež už není dostupné každému, kdo by na něj měl chuť. Postupně se tedy přestává jednat o jídlo chudých. Za základní ingredience si Rusové připlatí, a to markantně. U nás se ale zdražení začíná projevovat bohužel také.

Zdražení základních ingrediencí na boršč je citelné

Vždyť jenom taková cibule za posledních sedm dní zdražila o více než 18 %. V závěsu za ní je zelí, u něhož se zdražení pohybuje kolem 16 %. Zapomenout nelze ani na mnohé další ingredience, jako jsou brambory, mrkev, červenu řepa a v neposlední řadě také hovězí maso. Za onen tradiční pokrm si tak lidé v některých oblastech Ruska připlatí klidně i 40 % navíc, což rozhodně není málo.

BorščFoto: Pixabay

Tuzemský růst cen vepřového o desítky procent

Se postupně také stává velmi nepříjemnou realitou. Vždyť v Německu cena vepřového roste od vypuknutí invaze doslova raketově. Před začátkem konfliktu byla na 1,2 eurech za kilogram, nyní už překračuje 1,9 eur a nelze počítat s tím, že se zastaví na dvěma eury. S drůbežím a hovězím masem to bude podobné. Navíc může na trhu propuknout jistá panika, které využívají prodejci, aby si zvýšili marže. Ostatně podobně tomu bylo i na čerpacích stanicích.

Nůžky mezi točeným a lahvovým pivem se ještě více rozevřou

Už covid-19 se postaral o to, že lidé začali spíše popíjet lahvové pivo doma a do restaurací chodili mnohem méně. Rozdíl mezi točeným a lahvovým pivem je nyní hodně velký. Zatímco lahvové se po zdražení bude v průměru prodávat za 11,30 Kč, cena točeného bude oscilovat mezi 30 až 60 korunami. Jen připomeňme, že po roce 1989 stálo pivo v hospodě v podstatě stejně jako lahvové. Nyní se do hospody se džbánkem už fakticky nechodí.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zdrazovani-ceny-potraviny-inflace-kovanda.A220401_163658_ekonomika_dyn
https://www.denik.cz/ekonomika/pivo-zdrazovani-cesi-ekonomika-20220203.html
https://echo24.cz/a/SYTQy/maso-i-pekarske-vyrobky-zdrazi-az-o-30-procent-valka-jeste-urychluje-rust-cen

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.