Průzkum: Kde se nejvíce stáčejí tachometry aut

Octavia

Přetáčení stavu tachometrů na ojetých autech je nelegální, přesto jde o stále ještě častou praxi. Při koupi automobilu si tedy musíte dát pozor na spolehlivost prodávajícího a více se zajímat o reálný stav vozidla. V nedávné době vyšel průzkum, který ukazuje, ve kterých zemích se nejvíce stáčejí tachometry. Na tato čísla se dnes podíváme. Pojďme na to!

Nejvíce se tachometry stáčejí v Lotyšsku a Rumunsku

Dle průzkumu společnosti carVertical vyplývá, že stáčení tachometrů je zejména doména východoevropských států. Na prvním místě se nachází Lotyšsko. Zde bylo průzkumem odhaleno 24 % aut se stočeným tachometrem. Na druhém místě je Rumunsko s 19,8 %, dále Estonsko (18,95 %), Litva (18,34 %) a Rusko (17,43 %) s Ukrajinou (16,06 %). Až na sedmém místě je neevropský stát, možná vás však překvapí. V USA se vyskytuje 14,81 % aut se stočeným tachometrem.

Graf - stočené tachometry

Střední a jižní Evropa je na tom lépe

Pozitivně naopak z průzkumu vyšly některé země střední a jižní Evropy. Zde jsou čísla podstatně nižší, i když i zde se i na transparentních trzích stále objevují vozidla se stočeným tachometrem. V České republice jde například o každé desáté auto. Podobné je to i na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku. V Polsku pak máme hodnoty okolo 12 % a v Maďarsku okolo 14 %.

Podvody s tachometry stojí Evropu miliardy

Matas Buzelis ze společnosti car Vertikal v rámci publikace průzkumu poznamenal, že tyto problémy ohledně transparentnosti najetých kilometrů u jednotlivých vozidel představují pro Evropy výdaje v řádech miliard eur. Ano, takto podvodně upravená auta jsou sice levnější, ve skutečnosti však mají bohatou historii. Lidé tedy netuší ani tušit nemohou, kolik vydají v budoucnosti na opravy. Zdrojem ojetin pro východoevropský trh jsou země jako Německo, Francie, Itálie či Benelux.

Zdroj: Publikovaný průzkum/Tisková zpráva společnosti carVertical

Zdroj grafu: carVertical

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.