Vakcína proti koronaviru v lednu? Američané mají vcelku jasno

Vakcína proti koronaviru

Svět očekává vakcínu proti koronaviru. Prakticky začal jakýsi závod v tom, kdo ji vyrobí nejdříve. Hodně se o ní diskutuje především ve Spojených státech amerických. Svou roli v tom hrají určitě i volby, nicméně právě dnes se sešla v Bílém domě pracovní skupina, během jejíhož jednání vyšlo najevo, že vakcína proti koronaviru by měla být na světě v lednu příštího roku.

Stovky milionů dávek v lednu

Anthony S. Fauci, špičkový americký odborník na infekční choroby uvedl, že do ledna by měly vzniknout stovky milionů dávek vakcíny v rámci operace nazvané Warp Speed. Vědci chtějí postupovat rychle, nicméně musí být ujištění, že vakcína bude bezpečná a maximálně efektivní. Jinak také ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci uvedl, že musí být zkrátka jasně prokázána účinnost vakcíny. Se zajímavou informací přišel také Bloomberg News, který uvedl, že neúspěšné testování vakcín zaplatí daňoví poplatníci.  

Vakcína proti koronaviruVakcína proti koronaviru: Zdroj obrázku Pixaby.com

Lednové datum na počátku časové osy

Je třeba také uvést, že podle Fauciho je ono lednové datum na počátku 12 – 18měsíční časové osy. Ostatně i prezident Trump hovořil o tom, že vyrobit 300 milionů dávek za 8 měsíců, což by bylo dostačující pro celé Spojené státy americké, není zrovna nejreálnější. Jinak se také Fauci vyjádřil nadějně v souvislosti s lékem Remdesivir, který už byl ostatně použitý i u nás.

Uvolňování karantény

Nouzový stav se v mnohých státech USA stává minulostí. Mnohdy i pod tlakem, jako tomu bylo třeba v Michiganu, kde měl být prodloužen, nicméně po nepokojích a demonstracích se tak nestalo. Mnohem opatrněji přistupuje k situaci třeba Kalifornie. Jinak Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických, hovořila o tom, že na boj s koronavirem poputuje celkem 1 bilion dolarů, a to do státní a místní správy. Prezident Trump slibuje rychlý ekonomický restart.

Vakcína proti koronaviru: Zdroj náhledového obrázku Pixaby.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.