Tipy při nákupu nemovitosti

Prodej nemovitosti

Kupování nemovitosti je velmi závažná věc, kterou byste neměli brát na lehkou váhu. Pro většinu lidí jde o nejdražší věc, kterou si za celý svůj život koupí. Navíc se velmi často kvůli takovému nákupu i zaváží na několik let dopředu formou úvěru či hypotéky. Poradíme vám tedy, na co si máte dávat při nákupu nemovitosti dávat pozor.

Skryté vady

Může se zdát, že jste narazili na ideální byt či dům. Opak však může být pravdou. Jen prodávající dobře vady zakrývá. Nejlepší formou, jak tyto případné vady odhalit je nikam nespěchat a přizvat k nabídce i zkušeného makléře a technické znalce, které vypracují posudek. Musíte mít totiž jasný přehled o technickém stavu budovy. Mnoho lidí vidí hezký dům nebo byt a rovnou podepisují automaticky vygenerované smlouvy z internetu. Právě v takové smlouvě může být doložka o tom, že jste se všemi vadami seznámeni. Poté je těžké se bránit po jejich nalezení. Základem by tak měl být kvalitní makléř, kvalitní znalec a kvalitní právník.

Stažené smlouvy z internetu

Již jsme toto téma nakousli. Často vám pak prodávající předloží smlouvu, která je stažena z internetu. Budete mít velké štěstí, pokud bude alespoň formálně správná. Ale i kdyby byla bezchybná, její podmínky nejsou ušity na míru nemovitosti, ani vám jako kupující straně tohoto právního vztahu. Proto je dobré, pokud vám prodávající nabídne smlouvu, dobré pročtení kontraktu. Ptejte se klidně na každé ustanovení této smlouvy. Konzultujte to také se svým právníkem, který vám vše vysvětlí. Pokud se vám nebudou podmínky líbit, nebojte se vyjednávat.

Peníze předem?

Pokud po vás prodávající chce peníze předem, ve vašem vlastním zájmu to razantně odmítněte. Jako jinou alternativu určitě navrhněte například úschovu peněz. Můžete využít mnoho subjektů, kteří poskytují úschovu peněz. Například advokát, notář nebo banka. Sice se za tuto službu platí, avšak také se vyplatí. Fér také je, abyste se o náklady na tuto úschovu podělili s prodávajícím.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.