Vadí vládě mladí? Havlíček obdržel od studentů 10 námětů, vypadaly jak z jeho dílny

Havlíček a Schillerová

Mladí se podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka ocitli ve zmaru a velkém rozčarování. Předali mu celkem 10 námětů, které je nejvíce bolí. Těchto 10 věcí by se mělo podle studentů a mladých pracujících zlepšit. Popravdě při pohledu na ony náměty člověka napadlo, zdali nejsou ony výtky z dílny samotného pana Havlíčka nebo jeho spolustraníků. Tak nějak se zase jedná pouze o výtky a mnohdy neopodstatněná tvrzení. Že by se z mladých stávali populisti? Tomu může uvěřit jen málokdo.

Minimální šance bydlet ve svém a drahé dojíždění

Ano, pořídit si nové bydlení bude nepochybně pro mladé složité. Nicméně několik let zpět byla situace velmi podobná, ne-li totožná. Kdo byl u moci? Nyní jsou dražší hypotéky, což dříve nebylo. Trnem v oku studentů je drahá doprava. Aby si nestěžovali, když minulá vláda zavedla nesmyslnou 75% slevu na jízdné. Miliardy ze státní kasy se čerpaly solidně. Teď chybí. Smutné, naprosto nekoncepční. Někdejší ministryně Alena Schillerová to měla jistě všechno spočítané.

Musí jíst bagety

Jídla v menzách údajně vzrostla na ceny restaurací. Jen namátkou jsem se díval na ceník Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Polévka za 23 korun a hlavní jídlo za 74 korun nebo 85 korun. Nevím, v jakých restauracích kdo obědvá, ale meníčka se pohybují řádově v lepším případě kolem 130 korun. Pamatuji si na svá studentská léta, kdy jsem jedl na oběd rohlíky s hořčicí nebo nejlevnějším dietním salámem.

Studentům chybí sport

Sportoviště podle nich zdražila o čtvrtinu, ti zvídaví ví, že DPH na sport se zvýšila o 2 %. Co takhle si zahrát venku fotbal nebo zaběhat? To by tak nějak po většinu měsíců šlo, nebo ne? Sportování v rámci škol je většinou zvýhodněno, vždy to tak bylo.

Práce, nebo škola?

Tato otázka je také hodně zavádějící. Když jsem studoval, musel jsem také na brigádu, abych si nějaké peníze vydělal. Dnes jsem možnosti mnohem lepší než před nějakými 20 let. Přivýdělek se dá najít snadno. Jen to chce pracovat. To se mnohým nechce.

Duševně nemocní mladí

I tento bod obsahují náměty studentů. Až 75 % duševních onemocnění se údajně projeví před 24. rokem života. Hm, zřejmě zjištění, o kterém nic nevím, budu si muset doplnit znalosti.

Zákaz AI je prostě špatný

Ideální by tedy bylo, kdyby všechno řešila umělá inteligence. Studenti by se nemuseli učit a bylo by všechno v pohodě.

Na zbytečné zavírání škol už se zapomnělo

K tomu došlo také za této vlády, nebo se mýlím? Tristní mezery ve vzdělávání mnohých se už mnohdy bohužel nedoženou. Ale to už ani mladí, ani pan Havlíček neřeší.

Zdroje info: Autor, Twitter, http://kam.jcu.cz/images/doc/cenik_menza.pdf  

Karel Havlíček a Alena Schillerová: Náhledovém foto Karel Havlíček/ Twitter 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.