Jak se změní vaše čistá mzda kvůli vládním úsporám

01_dane

Vláda představila své plány ohledně veřejných financí na zbytek volebního období. Reformy a úspory se dotknou velkého množství oblastí, nejspíše se tím také sníží čistá mzda fyzických osob. My se dnes podíváme na to, co by realizace těchto plánů znamenala pro čisté mzdy českých zaměstnanců. Pojďme na to!

Opět platba nemocenského pojištění

Nyní platí stav, že zaměstnanci ze své mzdy nemocenské pojištění neplatí. Toto pojistné za ně odvádí ze svého jen podnikatel. To by se však již od příštího roku mělo změnit. Zaměstnanci by měli začít opět odvádět nemocenské pojištění ze svého příjmu. To bude ve výsledku znamenat nižší čistou mzdu, byť samotná daň z příjmu fyzických osob pro zaměstnance nestoupne. I s tím počítá plánovaný vládní ozdravný balíček pro veřejné finance, který byl minulý týden představen veřejnosti.

Stát si vezme více ze mzdy zaměstnance

Stát si tedy bude brát více peněz z hrubé mzdy zaměstnance. Nová sazba bude dělat 0,6 % z hrubé mzdy zaměstnance. Pokud se podíváme na průměrnou mzdu v České republice, která činí něco přes 40 tisíc korun, pak z této průměrné mzdy přijde zaměstnanec kvůli nové sazbě nemocenského pojištění o 242 korun měsíčně oproti současnému stavu. I nadále však na tom bude s čistou mzdou průměrně vydělávající zaměstnanec lépe než v době, kdy platila superhrubá mzda, konkrétně bude nadále mít asi 2300 korun měsíčně více než před jejím zrušením. Lidé s 30 tisíci hrubého na novém odvodu nemocenského zaplatí asi o 180 korun měsíčně méně.

Progresivní zdanění pro více zaměstnanců

Změny se však budou týkat také daně z příjmů zaměstnanců, avšak jen těch, kdo platí zvýšenou sazbu, tedy 23 %. Do této kategorie nyní spadají lidé, kteří vydělávají čtyřnásobek průměrné mzdy. To se však má změnit a zvýšenou sazbu daně mají platit všichni zaměstnanci, jejichž výdělky dosáhnou pouze trojnásobku. Ti, kdož takových příjmů nedosahují budou i nadále platit jen základní sazbu daně – 15 %.

Zdroj: https://www.penize.cz/mzda-a-plat/442054-cista-mzda-2024-vladni-balicek-meni-nemocenske-pojisteni-a-progresivni-dan, https://echo24.cz/a/Hu6RC/zpravy-domaci-novy-odvod-zamestnanci-nemocenske-pojisteni-konsolidacni-balicek

Náhledové foto – Pixabay