V USA lidé opět cestují a akcie aerolinek i hotelů rostou

02_USA2

Cestovní ruch je považován za obor nejsilněji postižený globální koronavirovou pandemií. Od jejího počátku na jaře loňského roku se mluvilo a stále mluví o tom, jak dlouho bude trvat jeho znovuobnovení na předkrizovou úroveň. Trpěly samozřejmě také akcie firem, jejichž aktivita je spojena s cestovním ruchem. Nyní se však zdá, že minimálně ve Spojených státech začíná cestovní ruch opět nabírat dech a odpovídají tomu i ceny akcií leteckých společností, hotelových řetězců, provozovatelů výletních plaveb apod.

Optimismus za Atlantikem

Administrativa Donalda Trumpa byla za reakci na epidemii nového koronaviru velmi tvrdě kritizována a zdálo se, že Spojené státy se budou okolnímu světu spíše dívat na záda, alespoň co se návratu k normálu týče. Po nástupu nové administrativy a jejích velkých investicích do očkování, plošného testování i systému trasování, se však za oceánem situace neustále zlepšuje. A to až do té míry, že Joe Biden mohl nedávno potvrdit závazek naočkovat před skončením jeho prvních 100 dní v úřadě plných 100 milionů Američanů.

Právě úspěšná očkovací kampaň a její projekce do zlepšující se epidemické situace umožňuje Američanům začít mimo jiné znovu cestovat.

01_USA

Foto: Pixabay

Letiště ožívají

Zdá se, že dobám, kdy letištní haly zely prázdnotou, v USA odzvonilo. Podle údajů americké TSA (Úřad pro bezpečnost v dopravě), bylo v období 11.-15. března na amerických letištích odbaveno milion cestujících denně. Jedná se tak o návrat na cca 50 % provozu obvyklého před pandemií.

Stejný nárůst zájmu pociťují i hotely a resorty. Zájem o cestování přitom překonává prognózy a některé letecké společnosti musely (samozřejmě s radostí) povolávat své zaměstnance z nucených dovolených zpět do práce. Tomu pak samozřejmě odpovídá i zájem o příslušné akcie, které se nyní již dostávají na předkrizovou úroveň.

Z Evropy je na rychlý americký nárůst cestovního ruchu poněkud závistivý pohled. I v Evropě se však v oboru cestovního ruchu hledí k létní sezoně s opatrným optimismem. Postupné očkování a zavedení tzv. „covidového pasu“ by podle zástupců cestovního ruchu mělo i v Evropě napomoci s jeho obnovením. I tak je zřejmé, že skutečný návrat do předkrizového stavu potrvá ještě dlouhé měsíce a roky.

Zdroj dat: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/americane-se-vraceji-do-letadel-a-hotelu-evropske-aerolinky-dal-drti-nejistota-1378963

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.