V případě potřeby může být vakcína proti nové variantě koronaviru schválená do 4 měsíců

Pandemie

Sotva se ve veřejném prostoru objevily první zprávy o nové, podle všeho vysoce nakažlivé, variantě koronaviru s označením omikron, akciové trhy zareagovaly prudkým pádem a k poměrně významným pohybům došlo i na komoditních trzích. Svět se omikronu zkrátka bojí. A jednou z nejskloňovanějších otázek dneška je proto ta, kterou se tážeme na to, z jak dlouho jsou farmaceutické společnosti schopné upravit vakcínu a jak dlouho trvat bude jejich schvalování.

Varianta omikron

Šíření nové mutace omikron z Jižní Afriky vzbuzuje po celém světě obavy a odpověď na otázku zda-li bude vakcína na ochranu dostatečná bychom se snad dozvíme co nejdříve. Není však zatím jasné, jak velké úpravy vakcíny budou třeba a zda vůbec. Omikronu se samozřejmě věnuje velká pozornost, omezují se lety a lidé s pozitivním testem na variantu omikron se izolují od ostatních s ještě větší pozorností než u dosud dominantních variant.

Epidemie

Foto: Pixabay

Případné schvalování vakcíny

Vzhledem k akutnosti situaci by měly klinické procesy a schvalování trvat co nejkratší dobu, protože se tento typ mutace šíří rychlostí blesku. Současně však musí být samozřejmě dodrženy všechny bezpečnostní požadavky. Díky tomu, že se bude jednat o pouhou úpravu stávající vakcíny, je oboje možné.

Výrobci vakcín v čele se společnostmi Pfizer/BioNTech a Moderna tak již na úpravách svých stávajících vakcín pracují a proces vývoje nebude trvat příliš dlouho. Je ale třeba počítat s časem potřebným pro schválení regulačními úřady. Ten by měl mít hotovo do 4 měsíců.

Co si z uvedených informací vzít? Pravděpodobně to, že i když půjde vše jako po másle, bude trvat měsíce, než se omikronu přizpůsobíme. Půjde nyní tak o to, jak moc nebezpečná nová varianta bude. Pokud bude způsobovat vážnější průběhy a současně se bude umět vyhnout současným verzím vakcín, omikron nás vrhne o rok a půl do minulosti a tvrdé plošné lockdowny budou naší jedinou možností.

Pokud tomu bude naopak a omikron se ukáže jako méně agresivní, může nám jeho rychlé šíření paradoxně pomoci. Je zkrátka třeba počkat a nechat vědce pracovat. A držet světu palce, aby pro nás měli dobré zprávy.

Zdroj informací: https://finmag.penize.cz/politika/430533-povinne-ockovani-je-tu-muzeme-se-snad-z-covidu-vyhrabat-jinak

Foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.