Rok 2021 nejspíše Miloše Zemana hodně zarmoutil

Miloš Zeman

Výhra ve volbách byla pro Miloše Zemana jakousi labutí písní. Hned poté, co byl zvolen do úřadu prezidenta, prohlásil, že už na něj nečeká žádná porážka. Přesto se lze vcelku oprávněně domnívat, že jich bohužel pro něj přišlo hned několik. My se na ně podíváme mnohem podrobněji právě v tomto článku. Rozhodně se nejednalo o žádné banální okamžiky.  

Tragické úmrtí Petra Kellnera

Jak většina z nás ví, tento oligarcha zemřel v březnu na Aljašce. Prezident se v podstatě stal jeho nástrojem k otevření čínského trhu. Kellner mu musel něco slíbit na oplátku. Tak nějak se třeba neustále navyšoval rozpočet prezidentské kanceláře. Jen pro zajímavost, kancelář prezidenta získala ze státního rozpočtu v loňském roce 654,4 milionu korun. Pro srovnání, v roce 2019 do bylo v uvozovkách pouze 390 milionů. Docela rozdíl.

Pokles ruské aktivity u nás

Kauza Vrbětice zřejmě také panu prezidentovi přidala pár vrásek. Veřejná kritika BIS budiž jasným dokladem tohoto tvrzení. Ruská rezidua z ruského velvyslanectví zmizela a pročistilo se i internetové prostředí, kde se už tolik neprosazují ruští internetoví trollové. Mimo jiné byl zrušen také jakýkoli vliv Rosatomu na dostavbu Temelína. S tím se také příliš nepočítalo.

Kauza Peroutka

Ne zrovna příjemné, když se musel prezident omluvit příbuzným Ferdinanda Peroutky. Asi dobře si pamatujeme útočné a nelichotivé zprávy mluvčího Ovčáčka, který si byl tak jistý.

Prohrané volby

Zeman byl rozhodně pro ANO, které volil a v podstatě by se mu líbilo pokračování vlády této strany v koalici s ČSSD. Naštěstí se nestalo a vliv prezidenta bude nyní jednoznačně menší.

Sbohem projekte Labe – Odra – Dunaj

Také takto se dá situace charakterizovat. Nová vláda s tímto projektem nechce mít nic společného. Nesmrtelný památník jednoho prezidenta se tak stane hořkou nerealizovanou minulostí.

Zdroje info: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kancelar-prezidenta-loni-utratila-o-235-milionu-vic-nez-plan/r~323627a0c84211eb98380cc47ab5f122/
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/aktivita-ruskych-trollu-v-cesku-vyrazne-poklesla-po-odchodu/r~d28cbc6cd7df11eb9106ac1f6b220ee8/
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/peroutka-soud-omluva-zeman-vnucka-novinar-potvrzeni.A211014_081614_domaci_remy
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tendr-rusko-cina-dukovany-tajne-sluzby-vnitro-varovani-dostavba_2011190600_kar
https://www.visegradsky-jezdec.cz/2021-rok-ktery-zarmoutil-milose-zemana/

Náhledové foto: Kancelář prezidenta republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.