Kompenzační bonus pro OSVČ se vrací

02_penize

Velký comeback je tu – vrací se kompenzační bonus pro živnostníky a malé podnikatele, které sužují následky pandemie covidu. Jaké bude mít parametry? A kdo bude mít na bonus nárok? Na to všechno si dnes zkusíme odpovědět. Pojďme tedy na to!

V něčem se podmínky liší

Živnostníci a podnikatelé, kteří kvůli epidemii covidu-19 přijdou o část svých tržeb, budou mít nárok na kompenzační bonus. Rozhodla o tom vláda v demisi. Půjde až o jeden tisíc korun denně a na příspěvek dosáhnou ti, kterým se snížily tržby alespoň o 30 %. v porovnání s létem. Na jaře a v minulém roce to přitom muselo být až 50 %. Jde tedy o zmírnění. Dle ministryně financí v demisi je to kvůli tomu, že 30 % má představovat výpadek neočkované klientely.

Za jaké období lze žádat

Bonus náleží již od 22. listopadu zpětně. Rozhodující jsou ale tržby za celý kalendářní měsíc – nejdříve za prosinec, poté leden 2022.  Tyto tržby se porovnají s průměrem za libovolné tři po sobě jdoucí měsíce v od června do října tohoto roku. Výjimka je u sezónních podnikatelů nebo těch, kdo nemohli v létě provozovat činnost. Ti pak budou své tržby srovnávat s poslední zimou před pandemií, tedy se zimou roku 2019 a 2020 (1. listopad 2019 až 31. březen 2020).

Kdy půjde o bonus žádat

Tento návrh je zatím jen vládní, musí jej ve zrychleném řízení schválit Parlament. Je tedy možné, že se výsledná úprava bude lišit. Pokud se však podíváme na to, s čím přichází vláda, pak bude platit, že lze podávat žádosti na finančních úřadech. To však ale až po schválení zákona a jeho účinnosti. Žádosti lze tedy podávat po dvou měsících po skončení období, za které má bonus náležet. Dle vládního návrhu jsou to tedy období 22. listopad 2021 až 31. prosinec 2021 a 1. až 31. leden 2022. Nutné je tedy, jak byl již uvedeno, kdy bude zákon schválen a také v jaké formě.

 

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/430422-kompenzacni-bonus-se-vraci-nova-podpora-pro-osvc
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.