V Praze vznikne na březích Vltavy další nová čtvrť

Developer

Na březích Vltavy se na území, které se táhne od Štvanice po Libeňský most rozkládá území, známé jako Rohanský ostrov. Ten sice žádným ostrovem není, neboť je součástí pravého břehu, to ale není to nejdůležitější. V tuto chvíli není zajímavý ani tak svým názvem, jako tím, že na něm chce developerská společnost Sekyra Group vybudovat celou novou čtvrť Rohan City.

Tisíce nových bytů i významný park

Plánem developera je vystavět na tomto území mimo jiné 3000 nových bytů a několik kancelářských budov. Pozemky, které patřily Praze již developer začal vykupovat, podle smlouvy z roku 2008. V té době byla dohodnuta cena 1,7 miliardy korun s tím, že městu budou náležet i příspěvky ve prospěch města ve výši více než půl miliardy korun. Výkup pozemků probíhá v několika etapách a nyní se nachází zhruba v polovině.

Na již vykoupených pozemcích potom začínají růst první byty i první kanceláře. Konečným cílem celého projektu je zcela přetvořit území, které dosud sloužilo spíše jako skladiště stavebního materiálu v živou čtvrť, kde bude bydlet a pracovat až 11 000 lidí. Celková cena za výstavbu nové čtvrti bude podle plánů asi 20 miliard korun.

Developer

Foto: Pixabay

Parkem proti povodni

Smlouva mezi magistrátem a developerem počítá také s vybudováním nové základní školy a v neposlední řadě s realizací velkého parku, který ponese jméno Maniny. V jeho případě přitom nejde jen o prostor, který bude plnit rekreační funkci, ale také o projekt, který má významně vylepšit i protipovodňovou ochranu Prahy. Vznikne totiž celé nové rameno Vltavy, díky kterému dojde ke snížení rychlosti průtoku vody.

Finální podobu parku i jednotlivých nových čtvrtí nyní projektují mezinárodní týmy architektů, výběr konečné podoby parku bude na magistrátu. Dokončen by měl být v roce 2030. Celá nová čtvrť bude tvořit zajímavou kombinaci se stále populárnějším sousedním Karlínem. Díky nové štvanické lávky budou navíc obě čtvrti propojeny s Holešovicemi na protějším břehu Vltavy, které taktéž čeká rozsáhlá změna podoby především díky kompletní proměně holešovické tržnice.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/na-rohanskem-ostrove-se-rysuje-nova-ctvrt-praha-prodala-sekyrovi-dalsi-pozemky-1399893

https://www.euro.cz/clanky/sekyra-group-zahajuje-stavbu-rohan-city-ctvrt-pro-11-000-lidi-vyroste-na-prazskem-ostrove-do-roku-2033/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.