V Polsku končí s dálničními poplatky pro osobní auta

dálnice

Pokud se vydáte s osobním autem tohle léto po polské dálnici, nebudete muset platit mýtné. Zatímco v České republice si naopak za mýtné od příštího roku ještě více připlatíte a roční dálniční známka bude stát o 800 Kč více, v Polsku se dálniční známky ruší. Máme tedy sousedům závidět? Ve skutečnosti to totiž není tak jednoduché.

Polsko a jeho dálnice

Polská dálniční síť je přitom poměrně dlouhá a zaujímá celkovou délku 1712 km. Z toho 1244 km vlastní stát. Z toho je pouze 241 km placených. K tomu mají v Polsku také soukromé dálnice, ať již je podnikatelé přímo vlastní nebo je mají v pronájmu. Tyto úseky mají délku 468 km, z toho 451 km je placených. Placení v Polsku probíhá již přes aplikaci v mobilním telefonu.

Změny a rušení mýtného?

Již od letošního léta by mělo být zrušeno mýtné na těch státních úsecích, kde je nyní vybíráno, tedy na 241 kilometrech dálnic. Soukromých úseků se to zatím týkat nebude, ačkoliv se vláda snaží o dohodu, která by mýtné zrušila od léta 2024 i na úsecích provozovaných soukromými majiteli.

Zrušení mýtného přislíbil řidičům sám lídr vládního Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczynski. Právě zde se ale skrývá skutečná podstata celého vládního plánu. Polsko totiž na podzim čekají volby a vládní politici tak přistupují k osvědčené taktice nakupování voličských hlasů.

I když je zrušení mýtného pro majitele osobních vozů jistě příjemné, je třeba se ptát, zda je to od politiků (a zdaleka se to netýká jen těch polských) zodpovědné. Každý volič si musí sám rozhodnout a zhodnotit, zda je jeho voličský hlas na prodej a zda je za něj dálniční známka skutečně ta adekvátní cena.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-polske-dalnice-budou-pro-osobni-auta-bezplatne-40431878

https://zdopravy.cz/boj-o-polske-volice-vrcholi-statni-dalnice-maji-byt-od-leta-bezplatne-160478/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.