Další milostivé léto – letos i pro živnostníky

dluhy

Poslanci schválili další, již třetí období takzvaného milostivého léta, tedy časově omezeného procesu, kdy se lze levněji a snadněji zbavit veřejnoprávních dluhů. První dvě milostivá léta byla určena zejména pro obecnou veřejnost, letos se budou moci přidat také živnostníci. Jaké budou podmínky?

Třetí milostivé léto – zejména pro podnikatele

Třetí milostivé léto bude primárně určeno pro podnikatele, tedy zejména OSVČ, a částečně i pro firmy. Letos se totiž dluhová amnestie vyhlásí pro dluhy u správy sociálního pojištění, finančního úřadu a celní správy. Nejčastěji tedy půjde o penále na sociálním pojištění nebo nedoplatky daní. Milostivé léto bude nejspíše, bude-li schváleno také senátory, trvat od července do listopadu tohoto roku.

Jaké dluhy lze odpustit

Odpuštění dluhů na sociálním pojištění bude určeno pro fyzické osoby, tedy včetně drobných živnostníků a popřípadě i dalších podnikatelů, i pro firmy, tedy zejména obchodní společnosti. Druhou skupinu veřejnoprávních dluhů, které budou předmětem milostivého léta, představují daňové nedoplatky a pokuty u finančního úřadu či u celní správy. Ty budou odpouštěny pouze fyzickým osobám.

Jaké budou podmínky odpuštění dluhů

Oprávněné osoby budou moci žádat o odpuštění dluhů od prvního červencového dne tohoto roku a končeným datem letošního milostivého léta pak bude 30. listopad. Žadatelé budou muset nejdříve zaplatit jistinu, tedy původní výši dluhu, který na odvodech či pokutách nezaplatili. Zbytek, tedy úroky z prodlení či penále, jim pak budou prominuty. Letošní novinkou a výhodou pro dlužníky je také to, že lidé nebudou muset zaplatit celou částku najednou. Pokud je původní dluh vyšší než pět tisíc korun, můžou s dlužníci zaplacení rozvrhnout do splátek. Je-li dluh do 50 tisíc korun, můžete jej splácet dvanáct měsíců, pakliže jde o vyšší dluh, jde jej splácet až pět let.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/442395-dalsi-milostive-leto-schvaleno-dluhu-se-ted-zbavi-i-zivnostnici, https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2023/snemovna-ve-tretim-cteni-schvalila-danov-51283/

Náhledové foto – Pixabay