V Německu začne už třetí stávka strojvůdců za poslední měsíc

01_deutsche_bahn

Cestující v Německu a zčásti i v okolních zemích včetně Česka sužují v poslední době opakované stávky strojvůdců Deutsche Bahn (DB). Ve středu v první zářijový den má započít už třetí stávka za poslední měsíc, má jít navíc o jednu z vůbec nejdelších stávek, ke kterým se němečtí strojvůdci kdy odhodlali. Stávka se opět dotkne i mezistátních vlaků do České republiky.

Postižena bude nákladní i osobní doprava

Stávku na německých železnicích započnou tentokrát strojvůdci nákladních vlaků ve středu v 17:00 a ve čtvrtek ráno přestanou jezdit i vlaky osobní. Stávka má trvat až do příštího týdne, konkrétně do úterý ráno. Důvod toho, proč jsou strojvedoucí ve sporu s vedením firmy, je samozřejmě klasický a zcela prozaický.

Strojvůdci požadují zvýšení mezd na úrovni 1.4 procenta v letošním roce následované zvýšením mezd o 1,8 procenta v roce 2022. Vedení Deutsche Bahn je ale podle vyjádření odborů neústupné. Vedení DB naopak tvrdí, že kompromisní nabídku předložilo odborům již na začátku července, ty ale trvají na všech bodech svých požadavků a nechtějí na žádný kompromis přistoupit.

Mezi další požadavky odborů patří např. speciální prémie ve výši 600 eur mající zmírnit dopady pandemie covidu 19 na zaměstnance DB. I zde se názory obou stran rozcházejí. Odbory tvrdí, že vedení příspěvek odmítá, vedení naopak deklaruje ochotu o tomto bodě jednat.

02_deutsche_bahn

Foto: Pixabay

Omezení v dopravě

Cestující chtějící se dostat z České republiky do Německa musí počítat s tím, že naprostá většina vlaků bude zrušena. Obecně se Deutsche Bahn budou snažit o zajištění přepravy toho nákladu, který je pro průmysl extra významný a bez nějž by bylo narušeno fungování podniků i základních služeb. Stejně tak vedení DB jedná s třetími stranami o zajištění alespoň páteřních tras spojující hlavní německá centra.

Zajímavostí je, že stávkou bude více postižena východní část Německa, neboť z jeho západní části je častou součástí smlouvy strojvůdců výslovný zákaz stávkování.

Zdroj informací: https://zahranicni.hn.cz/c1-66967760-nemecko-ceka-dalsi-stavka-strojvedoucich-db-podle-odboru-nenabidly-prijatelnou-nabidku-na-zvyseni-mezd

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.