Paříž zakazuje rychlou jízdu – maximum je 30 km/h

Paříž

Skoro celého území hlavního města Francie se nyní zakazuje jet automobilem vyšší rychlostí než 30 km/h. Od nového nařízení si vedení města slibuje zlepšení bezpečnosti na silnicích a omezení nadměrného hluku v ulicích. Průzkum pak ukazuje, že asi 60 % obyvatel Paříže s předmětným nařízením souhlasí.

Z 50 na 30, na okruhu stále 70

Výše uvedená čísla označují maximální povolenou rychlost automobilů na pařížských silnicích v kilometrech za hodinu. Zatímco donedávna mohli Pařížané jezdit obvykle maximální rychlostí 50 km/h, nyní nařízení stanovuje maximální možnou rychlost na 30 km/h. Jak bylo již zmíněno, radnice si slibuje zlepšení bezpečnosti a snížení hluku v ulicích metropole. Organizace automobilistů zůstává však k novince skeptická. Dle ní jde jen o další krok proti řidičům v tažení města proti automobilům v Paříži. Na některých místech se však nejvyšší povolená rychlost automobilů nemění. Například na dopravní tepně – pařížském okruhu (bulvár Périphérique) se nic nemění a řidič zde mohou i nyní jet až 70 km/h.

Ochrana zranitelnějších účastníky provozu

Změna však není dle vedení města nikterak radikální, jelikož již před touto regulací byla nejvyšší povolená rychlost 30 km v hodině v 60 % pařížských ulic. Dále chce radnice, mimo výše uvedených cílů, ochránit zranitelnější účastníky silničního provozu. Tedy zejména chodce a cyklisty. Stejně tak je omezení rychlosti krokem v ochraně životního prostředí.

Snížení emisí?

Má se totiž snížit hluk způsobovaný auty o několik decibelů. Stejně tak někteří poukazují na to, že by omezení rychlosti mohlo mít i pozitivní dopad na produkci emisí oxidu uhličitého. Tento efekt však není jistý a mnozí upozorňují na to, že dopad na emise kvůli omezení rychlosti je spíše diskutabilní, určitě ne jistý.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pariz-francie-povolena-rychlost-snizeni-kilometr.A210830_062955_zahranicni_lisv
Náhledové  foto – Pixabay 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.