V Německu snižují DPH, zlevní potraviny a další zboží

První červencový den byl v Německu ve znamení plošného snižování daně z přidané hodnoty, tedy zkráceně DPH. Proč? A co to bude pro tamní trh znamenat? Sníží se ceny potravin? Na to vše se dnes společně zaměříme. Tak pojďme na to!

Dočasné snížení

Jde však jen o dočasné snížení této daňové sazby, jehož platnost je půl roku. Toto snížení má podpořit ekonomiku, která se ocitá v útlumu z důvodu koronavirové epidemie. Vyšší sazba DPH tak bude činit 16 % (předtím 19 %) a snížená 5 % (předtím 7 %). Co to může znamenat pro nás? po otevření hranic s Německem pro české pracovníky se tito houfně vydávali opět za prací k našemu západnímu sousedovi. To samé můžeme čekat i u obyvatel pohraničí ve vztahu k nákupům potravin a dalšího zboží v Německu. Dá se totiž očekávat výrazné snížení cen.

Zlevňování – hlavní cíl vlády

Půlroční snížené sazby DPH by mělo zapříčinit zlevňování zboží, u kterého se DPH účtuje zákazníkovi. To byl také primární cíl spolkové vlády. Rozhodla se totiž vydat směrem podpoření nákupů spotřebitelů a poptávky. Toto snížení bude vyjde rozpočet na 20 miliard eur. Pro české zákazníky může toto snížení znamenat alespoň nějakou kompenzaci za oslabování koruny vůči evropské měně, které započalo právě za doby pandemie. Nejlepší výchozí pozici z Čechů mají však pendleři odměňovaní za svou práci právě v eurech.

Nakupování v německých e-shopech

Tohoto snížení můžete využít i tak, že budete nakupovat v německých e-shopech. Zde však narazíte na problém zpravidla velmi vysokého poštovného z Německa do Česka. I s tímto problémem se však dá vypořádat. Zřízením virtuální adresy v Německu. Zde vám zboží pošlou a pak si jej pošlete domů. Jak to provést? Na trhu existuje velké množství firem, které se právě tímto zabývají. Takovým úkonem pak můžete ušetřit klidně i 70 % z původního poštovného.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.