Dvojí kvalita

V masové konzervě není maso? Dvojí kvalita potravin v EU končí

Evropská unie byla v září tohoto roku vybídnuta k tomu, aby vypracovala mnohem přísnější legislativu, jež bude schopna z vnitřního trhu odstranit dvojí kvalitu nejrůznějších potravin. Ta je bohužel nesporná a rozhodně lze poukázat na několik tuzemských firem, které vyrábějí mnohem kvalitnější produkty na cizí trhy než na svůj domovský. Proč tomu tak je a kdy by se konečně mělo začít něco dít? Čtěte dál, na obě otázky se vám pokusíme srozumitelně odpovědět.

Jak se podvádí?

Velmi jednoduchým způsobem. Prostě se na stejnou masovou konzervu nebo jiný produkt lepí jiné etikety. Liší se bohužel nejenom jazykem, ale také obsahem látek v dané potravině. Za mnohdy totožnou cenu se prodívají potraviny u nás i v Německu. Ty naše jsou ale značně ochuzené a obsahují třeba oproti německým 80 % masa pouze 40 %. A to už je markantní rozdíl, co myslíte?

Proč tomu tak je?

Důvody jsou pochopitelně nasnadě. Tradičně se jedná o maximalizaci úspor ze strany výrobce. Tato nekalá praktika mu může vydělat klidně i několik milionů korun, což není zanedbatelná částka. Druhým důvodem je liknavost Evropské unie a vůbec její legislativy. Ta už se ovšem zřejmě probudila a blýská se na lepší časy. V neposlední řadě za to může samozřejmě spotřebitel. Proč by si měl kupovat něco, co je méně kvalitní? Protože etikety většinou nečte. Měli bychom tedy být obezřetnější.

Může být zanechána jakási lokální stopa?

Tady je třeba se také do jisté míry pozastavit. Vždyť třeba takové rybí prsty mohou být vyrobeny v Portugalsku z jiné ryby nebo třeba ve Španělsku. To je vcelku jasné a srozumitelné, nicméně všechny by měly mít ve všech zemích, kde se distribuují, totožný obsah masa. Lišit se mohou pouze v obsahu některých látek. Je totiž víc než jasné, že všechny ryby na světě prostě nejsou a nebudou stejné.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

31 komentářů

 1. Marri Odpovědět

  Tak a zase jsem se dozvěděl, jen to co ví všichni. Proč si vždy myslím, že se v těchto článcích něco dozvím? Jak se liší konzerva bez masa od článku o ničem?

 2. Dušan Hudeček Odpovědět

  Dobrý večer .Nevím, proč se zde řeší vyřešené. já prožil většinu života v minulém režimu. Tam, neposuzuzuji jaký byl, platily normy. Tak že vysočina byla stejná od rúzných výrobců. A byla kvaljitní. Dnes, když ji pustím na ze,m se mi vrátí do ruky. Stejné je to s vepřovkou hovězím či jinymi konzervami. Nestačilo by se vrátit ke stsrým normám

  1. Alislaw Odpovědět

   Vy, když pustíte, kozervu na zem, tak se Vám vrátí do ruky? Proboha, co to kupujete? * Ale máte pravdu v tom, že ČSN byly mnohem přísnější, než to, co jsme byli nuceni přijmout. Mám doma Potravinářské tabulky z roku 1991 a při pohledu do nich (kde jsou vyjmenované i se složením (včetně %) výrobky, které se prodávají dodnes) je mi smutno…

 3. lubajs Odpovědět

  Kámoši z firmy jezdí na záruční a pozáruční servis do Ruska. Jednou tam odtud přivezli na zkoušku pár konzerv od našeho Hamé. Koupili ji v moskevské Bille a byste čuměli, jak dobré byly. Třeba vepřové ve vlastní šťávě, uvnitř samé kusy libového masa, sádla minimum, chuť vynikající. Kupte si vepřovku od Hamé u nás v Kauflandu. Najdete tam mletý blivajs s podivnou chemickou pachutí. A to ještě ta vepřovka z Ruska měla 500 gramů a stála v přepočtu okolo 20 korun. U nás jsou k máni max. 400 gramovky a pod 40 korun ji koupíte. Třeba se ptát, jak je možné, že Hamé nás krmí prakticky předraženým odpadem, když je schopna do takového Ruska dodávat velmi kvalitní a chutné výrobky za podstatně nižší cenu.

  1. Vladimír Kyprý Odpovědět

   Jestli to nebude tím, že konzerva masa v Moskevské Bille byla vyrobena v továrně Hamé v Nižném Novgorodu .

   1. petr Odpovědět

    no je to možne, ale když jsem makal v moskvě a chodili jsme třeba do podnikove prodejny kosteleckych uzenin, cekali jsme na zásilku z česka a ta byla stejna jako zavážka do obchodu. samozřejmě zasobovani supermarketu je uplne něco jiného a pro tak obrovsky trh jako je rusko, není možné pokrýt jen z českých továren. nicméně rusove jsou velmi nachylní na kvalitu zboží za kterou zaplatí. to znamena že každé zboží koupene v rusku a urcene pro rusky trh má stejnou kvalitu jako pro trh třeba v USA. v rusku neexistuje japonske zboží, které by bylo vyráběno v číně. pokud by v rusku zjistili špatnou kvalitu jakehokoli zboží , okamžitě by ho přestali kupovat. nikdo z českých pitomcu si neuvedomuje jak obrovsky trh je rusko a co by pro nas znamenalo tam dodavat nase zboží. dělame otroka EU. kdybychom se obratili na vychodni trhy zanedlouho by jsme dosahli životní urovne švýcarska a měli by jsme nejlevnější euroviny, které by jsme možná mohli obchodovat dal do eu. no karty jsou rozdany. tupost českých ovci nedovoluje svobodny rozvoj naší země.

    1. Alislaw Odpovědět

     Za tenhle názor čekejte parádní nášup. Lidé prostě té prozápadní masáži podlehli… (a to nepatřím zrovna k příznivcům minulého režimu, jen tvrdím, že vše není buď jen černé nebo jen bílé)

    2. H. Odpovědět

     Neznám žádnou zem, která je orientovaná na východní trhy a je na úrovni Švýcarska. Export na východ má svá výrazná specifika, zásadní problémy jsou vymáhání nezaplacených faktur a korupce. Hodně českých exportérů na toto narazila. Výhodou je možnost se pojistit u České exportní banky. Pak nezaplacené faktury místo Rusů zaplatí Češi. A to nám prosperitu bohužel nepřinese.

  2. H. Odpovědět

   Nevím kde byli a nakupovali tví kámoši, ale v Rusku jsem byl pracovně několkrát a musím tě zklamat, rád na zemi to nebyl za socialismu a není ani dnes.
   Výrobky tam mají dobré i špatné, záleží kolik zaplatíš. Ceny jsou nižší, ona je tam výrazně nižší kupní síla obyvatelstva.
   Hamé vyrábí to co zákazník chce (kupuje). Určitě umí lepší výrobky, ale český zákazník je nezaplatí.Levnější konzerva v Rusku není nic divného, díky výrazně nižším nákladů (mzdové náklady, energie, suroviny…). Výsledek je, že průměrně vydělávající Rus si koupí méně konzerv než průměrně vydělávající Čech, to jsou fakta s kterými nic neuděláš.

 4. jaroslav Odpovědět

  Takže jsme 29roků baštili okradené potraviny , možná za stejnou cenu ,jako kvalitní v západn Evropě.Co dělali naši chytří zástupci vEU

 5. Pavel Odpovědět

  Pokud koupím masovou konzervu bez masa, tak jaký je důvod k tomu, abych řešil normu, nebo EU? Měl bych řešit to jestli mam dostatečnou mentální kapacitu. Tohle není problém kupujících, ne prodejců, nebo výrobců. Kupuji přece ověřené výrobky od ověřených dodavatelů. Pokud to dělám jinak, nehledám vinu jinde než u sebe. Nebo ano?

 6. petr Odpovědět

  Jak se podvádí?
  Velmi jednoduchým způsobem. Prostě se na stejnou masovou konzervu nebo jiný produkt lepí jiné etikety. Liší se bohužel nejenom jazykem, ale také obsahem látek v dané potravině. Za mnohdy totožnou cenu se prodívají potraviny u nás i v Německu. Ty naše jsou ale značně ochuzené a obsahují třeba oproti německým 80 % masa pouze 40 %. A to už je markantní rozdíl, co myslíte?

  co to je za blbost. autore přečetl si ten svůj članek pořadně ? Na stejnou konzervu se lepi jiné etikety. tak pokud se liší obsahem, jazykem, popisem, pak není stejna.. a cena u nas a v jinych zemích taky není stejná. asi si to nejak blbě popsal. ono to totiž není tak jednoduche jak prezentujes. ono to totiž není vůbec jednoduche. problém je v tom, že jsme prodali všechny česke značky zapadnim vlastnikum. takže třeba prašek na prani ariel se micha např u břeclavi, dodava se z tama do madarska, rakouska, slovenska, česka, německa. v česku a slovensku je nejméně kvalitní, je nejdražší a je ho menší množství než v ostatních zemích , kde je kvalitnější, levnější a je ho v balení víc. a tak je to se vším. ty politické žvásty těch pitomcu co si na politiky jen hraji sou zbytečné. nikdo s tim nic neudělá. co si obchodník obědná, to mu vyrobí a to on prodá. jedině kdo s tim muže něco udelat je koncový zákazník. koncový zákazník je otrok, zdegenerovaný blb, který místo toho aby nekupoval, koupí s tím že nemá jinou volbu. nemá totiž peníze, koupit jinde. jedine vychodisko je uplne nekde jinde. přestat byt otrok. prestat si nechat diktovat eu, naší vladou a ostatnima zmrrdama co mame delat a jak se mame chovat. dokud nezvedneme hlavu a nenarovnáme zada, nezměni se nic

  1. Prokeš Odpovědět

   Máte pravdu,a ještě přidám ,koupím jednou a zjistím že to není dobré tak to snad už nekoupím ,kdyby tohle udělali všichni tak to zboží nemá šanci a na trhu nebude.

 7. Pepek Odpovědět

  Důvod proč češi kupují to co je v obchodech je prostý. Nabídka výrobců je téměř totožná a ceny nám nedovolují koupit si za dvojnásobek kvalitu. Pro příklad když všichni řeší pořád jen masové konzervy – nekvalitní konzerva u nás je za 40kc a kvalitní za 80. V jiných zemích je kvalitní za 40 a za 80 je ji dvojnásobek. Takže je úplně jedno jestli čteme etikety nebo ne, když v cenové relaci 40kc neni rozdíl. Jen ten kdo peníze neřeší si ji koupí za 80 i když je to totální kravina. Tahle změna českém trhu způsobí zdražování jen proto aby si firmy udržely stávající zisky. Teprve až budou ceny potravin regulovaný, pak to bude fungovat jak má a pořešit by se to dalo srovnávací metodou z okolních států i když i tak by jsme na tom byli hůře v poměru se mzdou. Pokrok v kvalitě potravin by se alespoň zlepšil.

 8. petr Odpovědět

  Jistá skupina politiků a jejich stoupenců stále nadává na dobu před převratem. Lidi, pamatujete jak vynikající byla tehdy vepřovka, případně i čínské vepřové v plechu? Byly tam kusy masa. Někdy jako rychlovku jsme to používalí k zelí s knedlíkem. Šunka byla šunkou a ne jakousi nádrží na vodu. Dnes koupíte šunku a než ji donesete domů, máte vše od ní mokré. Koupíte kuře a je v něm pořádná dávka vody. Mražené dilé obsahuje někdy i 60% vodyPotravinářské normy byla výborná věc. Ať jste koupili salám kdekoliv v republice, byl všude stejný.Neznali jsme kunerol, chleba jsme si mazali máslem zs deset kaček, nebo sádlem. Anglická byla z jednoho kusu masa a ne jako dnes, kdy je většinou lisovaná z různých odřezků

  1. Petr Odpovědět

   Jen jestli si tu dobu minulou příliš neidealizujeme. Šunka byla jen jedna a ještě ne vždy – byla výborná, ale jestli lepší se neodvážím říct – nebylo s čím porovnávat. Kuře je pravděpodobně od pana premiéra, tak neřešte vodu, nebo budete „politický“ i dnes.
   Smutné není to, že jídlo nám připadá horší než před 30 lety. Smutné je to, že za stejné peníze jako na západě (2 eura nebo 50 korun) máme horší kvalitu, menší množství a ještě nám tvrdí, že to tak chceme.
   Německo, Dánsko, Francie … tam nikdo neměl ČSN a přesto je salám z masa, sýr z mléka … a v masové konzervě je kus masa.

 9. Vladimír Odpovědět

  Všechno je to jeden velký podvod. Čím více nesmyslných kontrol, tím se více podvádí. Jsme takhle k tomu vychovaní minulým režimem. Nepomůže nic. Je to v lidech.

 10. Paul F. Cat Odpovědět

  ach jo…ubohá země ubohých lidí…vemte si příklad z Francouzů – nekritizujte, ale nakopejte zlodějům prdele! Začněte Babišem ! (Zemana vynechte, kopat do žijící mrtvoly je přinejmenším neetické). Začněte s pořádnou revolucí a já se přijedu přidat.

   1. Petr Odpovědět

    Jestli to není tím, že je zbytečný. To Francouské prostředí doporučuji zažít na vlastní kůži a potom dopotučovat.

 11. NIC TO NEVYŘEŠÍ Odpovědět

  Podle mě to vůbec nic nevyreší, hold si založí výrobci další značky, a ten shit jsem budou dovážet pod jiným názvem. Tak například limonády Fanta, kde nejsou v Čr prakticky žádné pomeranče(od zahraniční výrobce) přejmenujou na Fanta Special for Czech Dumbass

 12. Jirka Odpovědět

  Tak já ještě pamatují, že salám Gothaj jsme mohli obalit jako řízek. V menze jsme fasovali jako studenou večeři Loanchmit. Myslím, že to byla Čínská produkce. Taky se obaloval. Dnešní výrobek dát na pánev, tak se rozteče.
  Kdysi jako „náhrada“ drahého Maďarského Uheráku se v Polici nad Metují začal dělat Poličan. Dnes Poličan, který s tím původním, nemá nic společného, vyrábí kde kdo. Vůbec je obliba potraviny šidit na kvalitě i na obsahu. Aby se nemusela zvýšit cena, tak se sníží váha. Ceresit 500 gramů, nyní asi 330 gramů. Tatranka měla 50 gramů dnes snad 33 gramů. A to se ani nezmiňuji kolik výrobků, třeba Opavia, se dělá v Polsku. Ty jejich polské piškoty nežere ani náš pes.

 13. z.vejda Odpovědět

  V globusu Ć.Budějovicích dělají svoje konzervy a moje zkušenost z posl.2měsíců je vepřová mělla o 18 deka méně v druhé byl sulc a 17 deka masa.kde je chyba?

 14. Petr Odpovědět

  Když je to ošizený hnus tak to podruhé nekoupím.Radši si připlatím a koupím kvalitní,třeba uzeninu.Dokud lidi kupují hnusy tak výrobci stále vyrábějí a okrádají,to je zákon ekonomiky.Za komančů byly normy a nebyly asi ještě ty hnusy co to dnes nahrazují.Dříve kradli lidi ve výrobnách a dnes kradou majitelé firem aby vydělávali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *