V lednu začala platit nová pravidla pro nakupování v e-shopech. Co se mění?

nakupování

V České republice funguje v současné době 51 000 e-shopů. I když trh prochází po skončení pandemie koronaviru jistou redukcí, nakupování přes internet je pro většinu lidí naprostým standardem a bude tomu tak i nadále. Je proto důležité si připomenout, jaké změny týkající se nakupování přes internet začaly letos v lednu platit.

Již žádné falešné slevy

Řada internetových obchodů zneužívala náklonnost zákazníků ke slevám, a proto si je tak trochu vymýšlela. Nebylo neobvyklé, že e-shop na krátkou dobu uměle zvýšil cenu výrobku, který potom nabízel za původní cenu s označením zlevněné zboží. Tato praxe bude muset nyní skončit a sleva se bude muset vždy vztahovat k nejnižší ceně za posledních třicet dní. Z tohoto pravidla existují výjimky, například rychle se kazící zboží.

nákupy

Foto: Pixabay

Konec smyšleným recenzím

Recenze zákazníků, kteří si zboží již pořídili je pro mnoho lidí vodítkem při nakupování přes internet. Bohužel až doposud bylo, zvláště u malých e-shopů, běžné, že tyto recenze byly smyšlené. Zákazníci se potom rozhodovali na základě nepravdivých informací.

Nově mohou e-shopy umožnit recenzování pouze lidem, kteří si u nich daný výrobek skutečně zakoupili. Budou muset prokázat, že ověřují naplňování tohoto pravidla, například tak, že recenze dovolí vkládat pouze přihlášeným uživatelům anebo bude psaní hodnocení možné pouze skrze odkaz, který zákazníkovi přijde na e-mail.

Další změny

Mezi další změny patří prodloužení doby, po kterou musí prodávající v případě reklamace prokázat, že výrobek byl v okamžiku prodeje zcela v pořádku. Tato doba se prodlužuje ze šesti měsíců na jeden rok. E-shop musí také zákazníkovi vždy poskytnout obchodní podmínky v takové formě, je nebylo možné zpětně změnit. Obchodní podmínky tak musí mít podobu například Pdf souboru a nikoliv pouhého odkazu.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-nakupovani-v-e-shopech-s-vetsi-ochranou-spotrebitele-40423449

https://pudeto.cz/zmeny_eshopy_2023/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.