Norma Euro 7: Zvrácenost, která zdraží malá auta a může vymýtit SUV

Auta

Přechod na elektromobilitu je v plném proudu. Evropa se střílí do nohy a možná že svou zbraní míří i na horší místa. Bohužel. I v případě, že bychom se dostali na úplnou nulu emisí skleníkových plynů, což není reálné, ve světě okolo nás by se nestalo vůbec nic. Podíl CO2 v atmosféře bude nadále růst. Přesto se pomalu, ale jistě smráká nad spalovacími motory a vymýšlejí nesmyslné normy. Typickou je v tomto ohledu norma Euro 7. Kvůli ní nová auta extrémně podraží.

Norma připraví lidi o místa a zdraží nová auta

Bohužel tomu tak je. Stačí se podívat na srovnání cen automobilů se spalovacími motory a elektromobily. Aktuálně cena nového vozu se spalovacím motorem činí v Evropě 612 500 Kč. Nový elektromobil přitom vyjde na 980 000 Kč. Tato cena je ovšem ještě dotovaná, ve skutečnosti by byl mnohem dražší! Zajímavé je zjištění Evropského sdružení výrobců automobilů. To kalkuluje s tím, že nová auta se zdraží v průměru o 50 000 korun. O místo by mělo přijít zhruba 300 000 lidí. Prostě zelená vpřed.

Šéf Volkswagenu zmiňuje zdražení o 122 000 korun

Podle Thomase Schäfera, šéfa Volkswagenu, by skutečně nová auta měla podražit o tuto neuvěřitelnou sumu. Nejlevnější nové vozy škoda by se tak prodávaly v minimu za astronomických 450 000 korun.Jak budou reagovat na tuto cenu zákazníci? Nejspíše pro ně bude naprosto nepřijatelná a divit se tomuto faktu prostě a jednoduše nikdo nemůže. Nové technologie, jež se budou muset kvůli normě Euro 7 instalovat do aut, nebudou zrovna levné. Schäfer se o normě Euro 7 vyjádřil mimo jiné také jako o zabijáku SUV.

Jaké technologie budou zapotřebí a je plnění normy Euro 7 reálné?

S hodně zajímavým názorem přišel Jan Macek z Centra vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT. Ten v rozhovoru pro server iDnes.cz o těchto technologiích mimo jiné hovořil také. Velmi nepříjemné je podle něj zatížení studeného motoru za nízkých teplot ihned po startu auta. Bude nutné jej kombinovat s elektrickým předehřevem nebo jinou alternativou. Bude se muset zvětšit baterie, nebo vyřešit nezávislé topení. Pochopitelně bude nezbytný větší katalyzátor a filtr pevných částic. Cena platiny, jež je potřeba na výrobu zmíněných zařízení, raketově vzrostla. Otázkou zůstává konečná podoba normy Euro 7. Ta určí míru zdražení. Pro obyčejného smrtelníka je ale toto všechno zlo. Těžko totiž na tak drahá auta dosáhne.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/auta-mobilita-udrzitelnost-euro-7-motor-spalovaci-vyfuk.A230301_183206_automoto_albe?zdroj=top, https://hardwoodparoxysm.com/thomas-schaefer-volkswagen-euro-7-will-be-a-killer-for-suvs/

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.