V Japonsku povolily úřady auta bez řidiče

vozidlo

Japonské město Eiheiji v prefektuře Fukui je častým cílem turistů, kteří jsou zvědaví na místní buddhistický chrám. Nyní budou na toto místo možná jezdit i nadšenci do moderních technologií. Právě zde totiž místní úřady povolili jako první v celém Japonsku použití samořiditelných vozů tzv. čtvrté kategorie. Jedná se o další krok ukazující na zásadní změny v oblasti automobilového průmyslu a osobní dopravě obecně.

Autonomní řízení

Autonomní řízení tzv. čtvrté úrovně je označení pro vozy, které jsou schopny jízdy zcela bez zásahu řidiče. Autonomní vozy nižších kategorií již v Japonsku fungovat mohou, v tomto případě se jedná o vozy s automatickým řízením, které však stále vyžadují přítomnost člověka, který přebírá řízení ve chvíli krizových situací. Konkrétně v Eihedži již jezdí autonomní vozy úrovně 3 od roku 2021.

robot

Foto: Pixabay

O úroveň výš

Eihedži se chce nyní posunout na vyšší úroveň a povolit i jízdy autonomních vozů čtvrté úrovně. Tyto vozy dokážou rozpoznávat osoby i předměty na trase, zastavit nebo zpomalit, otáčet se na konci trasy apod. I tyto vozy již v Eihedži jezdí na trasách definovaných indukčními vodiči a dosahují rychlosti 12 kilometrů za hodinu. Nutno podotknout, že tyto vozy zatím jezdily v jiném prostoru, než v jakém probíhá běžný provoz, konkrétně na dvou kilometrech silnice.

Právě to bude další krok v uvádění samořiditelných vozů do provozu. Japonsko by chtělo v dalších letech rozšířit provoz autonomních vozidel na celou řadu dalších měst a prefektur. Není přitom samozřejmě jedinou zemí, s autonomními vozy se budeme setkávat stále častěji.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/japonsko-samoridici-autonomni-auta-auto-vozidla_2301241130_ava

https://nordot.app/990090741856616448?c=445918389795193953

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.