Litr benzinu je v ČR průměrně za 36 korun: Evropské velmoci válcujeme

Benzin

Pamatujete si na dobu, kdy cena benzinu atakovala hranici 50 korun. Už tehdy se volalo po zastropování cen. Opozice s otevřenou pusou vyzývala, aby stát garantoval ceny paliv. Dnes je situace zcela odlišná. Žádné zastropování nepřišlo a ceny se dostaly velmi nízko. Dokonce porážíme i naše sousedy, kteří nabízejí benzin za mnohem vyšší cenu. Jak je to tedy ve srovnání s evropskými velmocemi? Je náš benzin jeden z nejlevnějších? Je cena benzinu jediným ukazatelem jeho výhodného nákupu? Na ty to otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Německo, Francie i Itálie jsou za námi

Nepochybně. Tyto velké evropské země mají prostě benzin dražší než Česká republika. Třeba v Německu, Itálii a Francii dáte za litr benzinu 46 korun. V takovém Maďarsku je cena o něco nižší, a to 39 korun. Tato země přitom v předchozích měsících ceny fixovala, což se jí nepochybně moc nevyplatilo.

V dalších zemích je benzin levnější

Můžeme jít třeba na Slovensko, kde průměrná cena benzinu činí 35,6 koruny. V Turecku vyjde na 23,20 a třeba v takovém Rumunsku budete čerpat benzin za 30,60. tak jako tak je zemí s levnějšími pohonnými hmotami dostatek.

Důležité jsou mzdy a kupní síla

Pouhé porovnání cen pohonných hmot je vcelku málo. Počítat by se mělo bezesporu i s jinými aspekty. Tím prvním je kupní síla, jež je třeba v Německu nebo v Rakousku mnohem vyšší než u nás. To samé se týká průměrných platů. Pokud byste brali průměrný plat v Německu, asi by pro vás nebyl velký problém nakupovat benzín v přepočtu za oněch zmiňovaných 46 korun za litr. Ostatně na průměrné příjmy v jednotlivých zemích se můžeme podívat. Průměrný plat konkrétně činí v:

  • ČR: 39 858 Kč ,
  • Německu: 92 244 Kč,
  • Itálii: 65 247 Kč,
  • Francii: 81 622 Kč.

Až po těchto komplexnějších znalostech se můžeme zamyslet nad tím, jaké ceny benzinu skutečně jsou. Evropské velmoci tak možná až tolik neválcujeme.

Zdroje info: Autor, https://www.kurzy.cz/komodity/benzin-evropa/, https://www.euro.cz/clanky/prumerny-plat-v-zahranici/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.