Snížení jako pouhé gesto: Rakušan je pro vysoké platy politiků

Vít Rakušan

Politici by měli být adekvátně ohodnoceni. Tato věta je nepochybně pravdivá. Každý si za svou práci zaslouží odpovídající plat. Ten by měl přesně reflektovat veškeré činnosti, které daný člověk vykonává. Politici nepochybně nejsou žádnou výjimkou. U tvrdě a dobře pracujícího politika by se skutečně mělo jednat o nadstandardní ohodnocení. Bohužel takovéhoto člověka budeme hledat jen velmi složitě. I tuto skutečnost by si možná měl uvědomit Vít Rakušan, když prohlásil, že politici mají mít vysoké platy.

Vysoké platy určitě ano, aféry a kauzy nikoli

V našich podmínkách jsou politici mnohdy bohužel zapletení do různých trafik a řeší se okolo nich korupční kauzy. Vzpomenout bychom mohli na kauzu Dozimetr nebo mnohé jiné, z nichž se politikům dostávalo tak nějak složitě. Zajímavý je i názor, že vysoké platy politiků do jisté míry zamezí korupci. Jak u koho. V takovém Evropském parlamentu byla odvolána místopředsedkyně Eva Kailiová, která figurovala v úplatkářské kauze. Malé peníze na výplatách bezesporu neměla.

Neskutečné náhrady politiků

Ano, platy politiků jsou nadstandardní, ale i tuto skutečnost lze pominout. Možná mnohem větším trnem v oku obyčejných lidí budou náhrady. Začít můžeme třeba těmi za kanceláře. V Praze dostane poslanec na náhradách za pronájem kanceláře 27 000, méně je to třeba v Brně, Ostravě či Plzni. Jen 25 000 korun. Co se týká cestovních náhrad, tak ty činí:

  • do 50 km 40 % platové základny, tedy 33 700 Kč,
  • nad 50 km 45 % platové základny, tedy 37 900 Kč,
  • nad 150 km 50 % platové základny, tedy 42 100 Kč,
  • nad 150 km 60 % platové základny, tedy 50 500 Kč.

Takové výdaje na odborné a administrativní práce činí 21 015 korun. Pokračovat bychom takto mohli dále a seznam by byl vcelku záživný.

Nechodí do práce, ale náhrady berou

Samozřejmě ne všichni, jen někteří. Zajímavý článek se objevil na serveru Seznam Zprávy v roce 2022. Týkal se poslance ANO Milana Wenzla. Ten vážně onemocněl a do práce nechodil. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby v uplynulém roce nečerpal náhrady ve výši 1,7 milionu korun. Takto by se bohužel mohlo pokračovat.

Jen gesto, laciné gesto

Vít Rakušan hovořil o snížení platu politiků jako o gestu. Možná ale i to by pomohlo, ač by se lidé pochopitelně dožadovali více. Ostatně ještě nedávno se o zmrazení platů politiků hovořilo jako o populismu. Tak jako tak jde o živé téma a shodnout se lze na tom, že by politici měli dostávat plat adekvátní tomu, co dělají. U mnohých tomu tak bohužel není.

Zdroje info: Autor,

https://www.finance.cz/544078-poslanecke-nahrady/, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/europoslanci-se-vyslovili-pro-zbaveni-kailiove-funkce-mistop/r~ea9e00e67ada11ed8b4e0cc47ab5f122/, https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/465234-rakusan-se-haji-v-kauze-dozimetr-schillerova-se-mu-vysmala?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-poslanec-uz-rok-nechodi-do-prace-pobira-ale-plat-i-nahrady-219827

Vít Rakušan: Náhledové foto Úřad vlády České republiky   

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.