V Česku se za první tři měsíce roku vyrobilo o třetinu více aut

auto

Automobilový průmysl je pro českou ekonomiku zcela zásadním odvětvím, a proto jsou jeho hospodářské výsledky neustále pod drobnohledem. Výsledky automobilového průmyslu za první čtvrtletí letošního roku naštěstí ukazují, že po velmi turbulentním období způsobeném koronavirovou pandemií a rozpadem dodavatelských řetězců se výroba aut na našem území vrací k předcovidovým úrovním. To samozřejmě neznamená, že výrobci stále neřeší některé dílčí problémy a nejsou před nimi nové výzvy. Pro tuto chvíli je to však důvod k optimismu.

Výroba aut v ČR

V porovnání se stejným obdobím roku 2022 se za první tři měsíce letošního roku v Česku vyrobilo o 31,5 procenta osobních aut více. Konkrétně bylo vyrobeno 353 770 vozů z nichž bylo téměř 12 % elektromobilů. Hlavním motorem byl samozřejmě export, za hranice zamířilo 328 820 vozů. domácí poptávka rostla výrazně méně než celková výroba, asi o deset procent.

Výrazný nárůst výroby se týkal jak Škody Auto, tak kolínské Toyoty a nošovického Hyundai. Více vozů vyrobila i kopřivnická Tatra v segmentu nákladních vozů. Naopak pokles výroby zaznamenali výrobci autobusů či motocyklů.

auto

Foto: Pixabay

Stabilizace dodavatelských řetězců

Zvýšený objem výroby ukazuje na stabilizaci situace na trhu, přesto ale dodavatelské řetězce nefungují úplně správně a hrozí riziko výpadků některých jejich článků. Taktéž legislativní zásahy do výroby automobilů jako je norma Euro 7 by mohly znovu nabytou stabilitu trhu ohrozit. V dlouhodobějším horizontu je potom třeba očekávat významné změny v souvislosti s navyšováním zastoupení elektromobilů ve výrobě.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vyroba-aut-vzrostla-skoro-o-tretinu-40428846

https://cesky.radio.cz/produkce-osobnich-automobilu-se-v-cesku-mezirocne-zvysila-skoro-o-tretinu-8780502

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.