Jaká jsou aktuální covidová pravidla. Platí ještě nějaká?

covid

Je zde opět podzim, a to znamená zvýšené riziko šíření respiračních onemocnění. Mezi ty patří chřipky, a samozřejmě také covid. Ten sice zmizel z centra pozornosti, nezmizel ale z populace. Jak je to letos s pravidly? Platí vůbec ještě nějaká?

Podzim je tady

S příchodem podzimu, kdy se lidé uzavírají více ve vnitřních prostorech, platí všeobecná nařízení o dodržování hygienických pravidel. Tím je například mytí rukou. Na to se ale většina lidí neptá, jde samozřejmě především o právní rámec.

Počet nakažených covidem nepochybně roste i nyní, neví se však, v jakých přesných počtech se covidová čísla pohybují. Lidé využívají při podezření na nákazu především samotesty. Praktickým lékařům však jejich výsledek hlásit nemusí. Jejich pozitivita tak již není nikde zaznamenána.

ruce

Foto: Pixabay

Pravidla o dodržování odstupu na dva metry dávno už neplatí

Stejně tak nemusíte při pozitivním testu setrvat jenom doma. Doporučuje se jen ústenka, omezení kontaktů a mytí rukou. Používání respirátoru není povinné. Platí to však pouze v případě, pokud nepracujete například v gerontologickém centru, jako zdravotník apod. Pokud ne, můžete si volně běhat po světě. Rizikovým však pro druhé stále budete, především ty, co mají vysoký věk nebo oslabenou imunitu. Je to ale na vás.

Covid ve většině případech vyléčí lidé sami doma

Co se léčby týká, tlumit příznaky mohou lidé s pomocí volně prodejných léků. Povinné není ani očkování. Kdo chce, očkuje se. Zkrátka a dobře, v České republice neplatí žádná plošná opatření. Omezení nenajdete v obchodech, restauracích, ani ve školách. Ministrem zdravotnictví nejsou v současné době nařízena ani žádná protiepidemická opatření. Covid se nyní bere jako běžné respirační onemocnění.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/covid-otazky-odpovedi/r~934dea34521811eea9eeac1f6b220ee8/

https://www.e15.cz/covid-19-2023

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.