V Británii se ve velkém zavírají obchodní domy

london

Britské obchodní domy mají před sebou nejistou budoucnost. Stále více se totiž vzdaluje možnost otevření všech těch obchodních domů, které srazila na kolena pandemie koronaviru, a které dosud neotevřely. Poměrně zajímavé jsou však důvody, proč tomu tak je. Nemůže za to totiž jen vlastní pandemie a přesun části zákazníků na internet.

Staré obchodní domy

Mnohé ikonické obchodní domy v Londýně i v dalších britských městech pamatují ještě devatenácté století. A to je problém. V post-covidové době dochází totiž k mnoha změnám v nákupních zvyklostech zákazníků. Jedná se především samozřejmě o zmíněný přesun velké části zákazníků do online prostoru. To ale samo o sobě neznamená, že by snad obchodní dům nemohl i tak prosperovat, jen to nemohou dělat tak, jako doposud. A právě v tom je problém.

V obchodních domech už se nebude nakupovat jako dřív a to znamená, že některé obchody zavřou. Loni na jaře to byl například ikonický obchodní dům Debenhams v Bournemouthu. Jako by šlo o modelový příklad. Obchodní dům se pyšnil svou architektonickou hodnotou i tím, že místní obyvatelé do něj chodili rádi. Jenomže po covidové době došlo k mnoha změnám, na které nebyl obchodní dům tohoto typu schopen reagovat.

oxford street

Foto: Pixabay

Obchodní dům již není jen o nakupování

Rozsáhlé obchodní domy ve velkých historických budovách přestaly v době pandemie prosperovat a jejich tržby se již nenavrátily k normálu. Je to logické, proč by někdo chodil do obchodního domu, když si může nakoupit z pohodlí domova? Obchodní dům proto musí dnes nabízet to, co e-shop nabídnout nemůže: ochutnávky potravin, předváděcí akce, společenské akce, autorská čtení apod.

K tomu bude ale často třeba zcela přestavět vnitřní prostory historických obchodních domů, a to je něco, do čeho se mnoha řetězcům nechce, nemluvě o tom, že i k omezení počtu obchodních domů bude muset dojít.

Příkladem takové úspěšné přestavby je obchodní dům Bobby´s, kter ý využil právě budovy uvolněné zmíněným Debbenhamsem. Projekt má budit dojem nákupu v obývacím pokoji, kde nechybí ani koutek pro malé děti, které si zde mohu poslechnout pohádku. Uvidíme, kdy podobný trend dorazí i k nám a také to, do jaké míry bude tento koncept životaschopný a zda skutečně bude schopný čelit náporu e-shopů.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/velka-britanie-obchodni-dum-debenhams-zakaznici-online-nakupy-zmena-chovani-architektura.A220919_125047_eko-zahranicni_jadv

https://www.theguardian.com/business/2021/jun/05/up-to-70-uk-shopping-centres-could-close-amid-covid-crisis

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.