V Británii se nestačila sklidit úroda za miliony liber

sklizeň

I přesto, že na britských polích byla letos úroda poměrně bohatá, musela se její značná část vyhodit, resp. shnila nesklizená na polích. Velká Británie doplácí především na brexit, jehož dopady není vláda schopná nikterak kompenzovat, resp. přijít se systémem, který nahradí výpadky jím způsobené. V případě zemědělství je problém především nedostatek pracovníků, kteří se v minulosti rekrutovali ponejvíce z evropských zemí.

Na britských polích nemá kdo pracovat

Pro farmáře není snadné najít vhodné zaměstnance pro sklizeň. Farmáři vyčítají vládě, že nabídla příliš malé množství krátkodobých pracovních víz (celkový strop byl 38 tisíc, jen zemědělství by ale potřebovalo brigádníků na 70 tisíc). Británii se zatím nedaří ani přilákat další pracovníky ze zemí mimo Evropu.

Nepřeberné množství ovoce, ale také zeleniny, které museli zdejší farmáři zlikvidovat má zatím oficiálně vyčíslenou hodnotu 641 milionů korun. Celkové náklady se však podle zástupců farmářů ve finále vyšplhaly až na trojnásobek. Celková ztráta za potraviny se tedy vyšplhala až k neuvěřitelné hodnotě 1,7 miliardy korun. Plýtvalo se navíc kvalitními potravinami, které nikdo nevyužil. Cena těchto potravin přitom letí v obchodech vzhůru a mnoho rodin žehrá na jejich cenovou nedostupnost.

jablka

Foto: Pixabay

Ovoce a zelenina přišly vniveč

Ztráty jsou přitom způsobeny především díky nedostatku zaměstnanců. Chybí ti, které vzal Británii brexit a navíc jsou v oboru tak nízké platy, že i mnozí ti kteří v oboru doposud pracovali (a dostávali ony nízké platy), odešli do jiných oborů.

Průměrný nedostatek zaměstnanců přitom zástupci farmářů vyčíslují na čtrnáct procent. Další problémy působí sklizni ovoce i současné počasí. Sucho a nedostatek srážek v létě dále negativně ovlivnil množství vypěstovaných plodin s pozdější sklizní. Produkce tak nyní klesá o téměř dvacet procent, farmy pak počítají i s dalšími ztrátami.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/uroda-zemedelci-britanie-plyvani-potraviny-farmari-ovoce-a-zelenina.A220816_122326_eko-zahranicni_akp

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/v-britanii-vyhodili-urodu-za-22-milionu-liber-nemaji-dost-li/r~360f8bd41d4e11ed8d680cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.