V Británii se kvůli omikronu opět zpřísňují opatření

Londýn

Ve Velké Británii, která se jako jedna z prvních zemí odhodlala ke zrušení naprosté většiny restriktivních opatření, se díky nové mutaci zvané omikron bude opět zpřísňovat. I pro nás je vývoj v Británii důležité sledovat, neboť jej situace u nás bude pravděpodobně v řádu týdnů následovat.

Zhoršující se situace ve Velké Británii

Británie již zaznamenala výskyt několika tisíc případů nákazy omikronem. Přes 5000 lidí se tam již nakazilo novou mutací, která doslova válcuje deltu. Mezi nimi je již bohužel i jedno úmrtí na tento nový druh koronaviru.

Zatím není zcela jasné, jak virulentní tato mutace ve skutečnosti bude a zdali se s ním bude naše tělo schopné poprat snadněji. S omikronem jsme spjati teprve tři týdny a ani ze země ze které pochází o tomto novém viru mnoho neví. Již nyní je ale jasné, že počty nakažených díky omikronu stoupají výrazně rychleji. Lavinovité šíření právě v Jihoafrické republice, kde byla varianta omikron poprvé zaznamenána, ale vybízí k velké opatrnosti. I přesto, že se někteří lékaři v JAR i jinde domnívají, že průběh by mohl být ve skutečnosti slabší, než je tomu u mutace delta.

Vakcina

Foto: Pixabay

Opatření v Británii

Protiepidemická opatření musí v Británii opět nabrat na síle, protože se virus šíří opět velmi rychle. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že je třeba zakročit a šíření nové varianty se postavit.

Zdravotníci jsou tak povinně očkováni a na bar si Britové zajdou jen s platným certifikátem o očkování, prodělání nemoci covid-19, případně s negativním testem. Stejné doklady je potřeba v Británii mít po ruce, pokud se bude chtít člověk zúčastnit velkých hromadných akcí typu koncertů apod. Boris Johnson zpřísnění opatření prosadil i přes nesouhlas některých poslanců své strany, má ale jednoznačnou podporu odborníků.

Tím hlavním prvkem v boji proti variantě omikron má být zrychlení očkování posilující dávkou, která podle všeho bude hrát rozhodující roli.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/anglie-utahne-srouby-johnson-pres-odpor-prosadil-zprisneni-opatreni-40381163

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.