Plátci paušální daně to mohou mít těžší u schvalování hypotéky

Hypotéka

Platíte paušální daň? Pak je to pro vás zajisté velké zjednodušení platebních povinností vůči státu. Na druhý pohled však může platba paušální daně představovat jisté nepříjemnosti. Například při posuzování vašeho příjmu u žádosti o hypotéku. Jak jednotlivé banky takové žadatele posuzují? Na to se dnes podíváme.

Paušální daň se mi vyplatí, tak kde je zakopán pes?

Paušální daň představuje pro malé a střední podnikatele usnadnění administrativy. Nemusí vykazovat podrobné účetnictví, příjmy a výdaje. Zaplatí jednotnou paušální daň, která v sobě zahrnuje také potřebné pojistné. Když však jdou žádat o úvěr, jednoduché se může proměnit na velmi složité. Typicky v procesu žádosti o hypotéku. Zde se totiž detailně zkoumají příjmy žadatele. Obvykle podnikatelé své příjmy prokazují daňovými přiznáními. To však u lidí s paušální daní nelze, protože žádné takové přiznání nevykazují. Své příjmy tedy budou muset doložit jinak.

Česká spořitelna a Komerční banka

Paušálně danit lze od roku 2021. V roce 2022 bude Česká spořitelna od klientů vyžadovat daňové přiznání za rok 2020, aby banka věděla, že obraty za rok 2021 odpovídají tomu, co klient v předchozím roce vydělal. Dále bude chtít přehled daňové evidence a výpisy z podnikatelského účtu za posledních 6 měsíců. Komerční banka bude v první polovině příštího roku u živnostníků, kteří daní paušálně (od roku 2021), vycházet u daňového přiznání za rok 2020. Ohledně druhé poloviny orku banka situaci zatím analyzuje. Komerční banka chce pro klienty s paušální daní nastavit jasná pravidla. Dle banky však nelze vyloučit, že kvůli paušální dani v individuálních případech nebude možné žádosti o hypotéku akceptovat.

UniCredit Bank a ČSOB

Dle mluvčího UniCredit Bank je možné, že pokud nebude klient vést evidenci nebo nedoloží příjmy bankovním výpisem, nebude banka s to posoudit bonitu klienta a vyhovět žádosti o hypoteční úvěr. Stejný doložené bude banka požadovat i u paušálních daňových poplatníků. ČSOB se pak staví k problematice tak, že pro „paušalisty“ stanoví maximální výše splátek a celkového zatížení, které bude moci u takových klientů aplikovat.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/429951-pausalni-dan-a-hypoteka-bez-danoveho-priznani-to-bude-tezsi
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.