02_hypoteka

Úvěry na bydlení pokračují ve zlevňování

I přes všechny problémy, které sebou (nejen) v ekonomické rovině nese celosvětová pandemie koronaviru, pokračuje realitní trh v růstu, ceny nemovitostí se zvyšují. Příčin je několik, kromě toho, že investoři považují nemovitosti spolu s např. drahými kovy za „bezpečný přístav“, se jedná i velmi příhodnou situaci na trhu s úvěry na bydlení. Banky i stavební spořitelny nabízí v současné době zájemcům o úvěr velmi výhodné podmínky.

Úvěry na bydlení

Pokles cen se týká prakticky všech typů úvěrů na bydlení:

  • Klasické hypotéky
  • Řádný úvěry ze stavebního spoření
  • Překlenovací úvěry
  • Hypotéční úvěry ze stavebního spoření

U stavebních spořitelen se úrokové sazby poskytovaných úvěrů dostaly pod sympatická 2 %. Zhruba na stejné úrovni se pohybuje i průměrná sazba u bankovních hypotéčních úvěrů. Kromě nízkých úroků však banky i stavební spořitelny lákají klienty např. také na zrušení poplatků za vyřízení, na online odhad cen nemovitosti apod. MONETA potom začala poskytovat také překlenovací úvěry ze stavebního spoření i v případě, že na spoření dosud nejsou uloženy žádné peníze apod.

01_hypoteka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Objem úvěrů na bydlení roste

Ruku v ruce s výhodnými podmínkami roste i objem poskytnutých úvěrů na bydlení. Během října dosáhl objem hypoték poskytnutých bankami klientům dokonce 25,214 miliardy korun, což je o 8,3 miliardy korun více než v loňském roce a o 3,16 miliardy více než v září.

V oblasti stavebního spoření se zatím lze podívat na data za první tři měsíce roku 2020 a i tam je patrný nárůst. Uzavřeno bylo za toto období  celkem 321 tisíc nových smluv o stavebním spoření v celkovém objemu 149 miliard korun.

Zajímavé je, že i předpoklad pro následující měsíce počítá s dalším poklesem úrokových sazeb úvěrů na bydlení. I nadále se tak budeme pohybovat v situaci, kdy budou levné úvěry na trhu vyrovnávat rostoucí ceny nemovitostí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

  1. jj Odpovědět

    Úvěry zlevnily. I když to vypadá jako dobrá zpráva, v podstatě je to jedno. Lidé si mohou dovolit dát za bydlení jen omezené částky. A přesně tuto částku bude bydlení stát vždy, bez ohledu na to, zda část ceny zaplatíte za půjčku, nebo ji celou zaplatíte za nemovitost. V konečném důsledku se částka, kterou zaplatíte, nemění. Ta závisí jen na nabídce a poptávce, ne na tom, kdo si rozdělí a zisky. Závislost prodejů a úroků je jen zdánlivá, ve skutečnosti obojí zavisí na dalších ekonomických faktorech a proto občase existují korelace. Nejdená se však o nějakou přímou závislost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *